Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin göründü

Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin göründü

Afrin kent merkezi artık görüş alanında, operasyon için geri sayıma başlandı... Zeytin Dalı Harekatı'nın 51'inci gününe, yoğun sevkiyatlar eşliğinde girildi. Toplamda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 BİN 291'e yükseldiği bölgede, Doğu Guta ise rejim güçleri tarafından ikiye bölündü.

Zeytin Dalı Harekatı'nın 8'inci haftasında Afrin kent merkezi göründü...

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun kapısına dayandığı Afrin ile arasında sadece 800 metre kaldı.

Harekatın 51'inci gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 BİN 291'e yükselirken, şehir merkezinin kuşatma alanı iyice daraldı.

Sivillerin çıkışının hızlandığı kentte terör örgütü PYD/PKK'nın ilçedeki iki elebaşı, yüklü miktarda paralarla kaçarken rejim güçlerine yakalandı.

Kuzeyden Raco ve Doğudan Azez ile Şeyh Horoz bölgesinden başlatılan hilal şeklindeki kuşatmada, meskun mahal operasyonlarına geçilmesi için diğer birliklerin katılımı bekleniyor.

Operasyon için bölgeye yoğun sevkiyat var...

100 araçlık Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat konvoyu Suriye’ye girdi.

Ögür Suriye Ordusu’na ait doçka, ağır makinalı silahlar ve askeri personel Afrin kırsalındaki cephelere kaydırıldı.

Hendek ve toprak setleri ortadan kaldırmak için uzaktan kumandalı ve zırhlı iş makineleri ile seyyar köprüler sevk edildi.

Demiryoluyla İskenderun Garı'na getirilen ve arasında askeri ambulansların da bulunduğu araçlar da sınır birliklerine gönderildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin harekatın IŞİD ile mücadeleyi olumsuz etkilediği yönündeki açıklamalarına ise Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli yanıt verdi.

CANİKLİ -"DEAŞ’IN ÖLDÜĞÜNÜ, BİTTİĞİNİ ONLAR İLAN ETTİ. GERÇİ SANIYORUM ŞU ANDA SANKİ BİRAZ DEAŞ’I ERKEN ÖLDÜRMENİN PİŞMANLIĞI İÇERİSİNDELER, ÖYLE GERÇEKTEN, ŞAKA DEĞİL. NEDEN? ÇÜNKÜ DEAŞ MALZEME OLARAK KULLANILDI, KOZ OLARAK KULLANILDI. ŞİMDİ DE AFRİN OPERASYONU GÜYA DEAŞ İLE MÜCADELEDE DİKKAT DAĞITIYORMUŞ ONU AKAMETE UĞRATIYORMUŞ."

Suriye'de rejimin ablukası altındaki başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde ise kriz daha da büyüyor.

Ateşkes kararını tanımayan Suriye güçleri, bölgenin iki yakasını birleştiren Misraba'da 1 kilometrelik koridoru yoğun ateş altına alarak, Doğu Guta bölgesini fiilen ikiye ayırdı.

Birleşmiş Milletler'in raporu ile kimyasal silah kullandığı tescillenen Suriye rejimi ise daha önce muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerde 24 ton kimyasal madde bulunduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı, daha önce de benzer maddelerin tespit edildiğini ancak Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’nün o bölgelerde inceleme yapmayı reddettiğini açıkladı.

13 kişilik muhalif grubunun kentten tahliyesi sonrası, 2'nci grubun çıkışı için de zorlu görüşmelerin devam ettiği duyuruldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz