Zeytin dalı harekatı 26. gününde

Zeytin dalı harekatı 26. gününde

Zeytin Dalı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı Bin 485'e ulaştı... Amerikan istihbarat raporu'nda terör örgütü YPG'nin, "PKK'nın Suriye'deki milis gücü" olduğu bildirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikan mevkidaşı Tillerson'un, Afrin operasyonunu eleştiren açıklamalarına yanıt verdi....

Zeytin Dalı Harekatı'nda 26. gün geride kaldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonun başlangıcından bu yana bin 485 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı...

İlerleyişini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu güçleri, Afrin'in kuzeybatısındaki Kude köyünü de terör örgütü PYD/PKK'dan temizledi.

Böylelikle, harekatın başından bu yana 54 nokta teröristlerden arındırılmış oldu. Teröristlerden temizlenen Darmık Dağı'na askeri üs yapılması için de çalışmalar başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isim vermeden “Menbiç’te bizi vurursanız sert karşılık veririz” diyen Amerikan yetkililere yönelik, “Bunlar hiç Osmanlı tokadı yememiş” şeklindeki sözleri gündemden düşmüyor...

Amerikan Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert "komik" diye nitelendirdiği açıklamaya yanıt vermekten kaçındı.

Nauert, Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağa ‘Zeytin Dalı’ ismi verilecek olması konusunda ise “Bu Türkiye’nin iç meselesidir. İstedikleri ismi verebilirler” dedi.

Amerikan Kongresine sunulan istihbarat raporunda ise YPG'nin "PKK'nın Suriye'deki milis gücü" olduğu itiraf edildi.. Raporda, bu güç, "otonom bir bölge arayışında" denildi. Türkiye, İran ve Rusya'nın bu hesaba karşı çıkacağı vurgulandı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, Türkiye ziyareti öncesi Kuveyt'te yaptığı açıklamada "Afrin'deki gelişmeler Suriye'nin doğusunda IŞİD'e karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkiliyor" dedi....

Tillerson daha sonra yaptığı bir açıklamada da, "Türkiye ile aynı yönde çalışmaya devam etmenin yolunu bulmalıyız. Tehditleri azaltmak için işbirliğini konuşmalıyız" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Tillerson'un ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu...

ÇAVUŞOĞLU: "SURİYE'NİN YENİDEN İMARI KONUSUNDA BİZ VARIZ. ANCAK BİZİMLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTEYENLER SURİYE'Yİ BÖLMEK İSTEYEN TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEĞİ BİTİRMESİ LAZIM."

Bakan Çavuşoğlu, IŞİD'ten temizlenen Irak'ın yeniden imarı için de Türkiye'nin gereğini yapacağını söyledi, Kandil'e operasyon sinyali verdi...

ÇAVUŞOĞLU:"BİZ BUGÜNE KADAR IRAK'A 500 MİLYON DOLAR CİVARINDA YARDIM YAPMIŞIZ. 01:03 BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTRE BİR ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE FİRMALARIMIZIN ÜSTLENECEĞİ PROJELER İÇİN BEŞ MİLYAR DOLARLIK BİR KREDİ TEKLİFİNDE BULUNDUK. "

Amerikan Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats, Afrin operasyonunu eleştirdi.. Coats, "Türk saldırısı IŞİD'e karşı mücadeleyi bölgede karmaşık hale getiriyor ve alandaki Amerikan güçlerini riske atıyor" iddiasında bulundu...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da washington'a sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi... Bozdağ, "ABD, PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütleri konusunda Türkiye’yi oyalamaktan vazgeçmeli; isim veya tabela değişikliği ile terör örgütlerini ve teröristleri gizleyemeyeceğini, bu suretle gerçeği değiştiremeyeceğini ve kimseyi aldatamayacağını bilmeli" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki son gelişmelerin görüşüldüğü oturumda, Washington ve Moskova arasında sert rüzgarlar esti. ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya'nın Suriye'de gerçek bir barış için rejim üzerindeki ağırlığını kullanmasının zamanı geldiğini söyledi.

Haley'e cevap Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia'dan geldi. Rusya'dan sürekli olarak taleplerde bulunulmasından şikayet eden Nebenzia, ABD ve müttefiklerinin muhalifler üzerindeki ağırlığını kullanmasını ve şiddeti engellemesi gerektiğini belirtti.

Güvenlik konseyinde söz alan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da, Suriye’de son dört yılın en tehlikeli döneminde olduklarını söyledi.

Öte yandan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı düzenlendi. Toplantı kapsamında çeşitli temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Amerikalı mevkidaşı Jim Mattis ile bir araya geldi. NATO Karargahı'ndaki görüşme 50 dakika sürdü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz