Yılın ilk eriğinin kilosu yarım altın fiyatında

Yılın ilk eriğinin kilosu yarım altın fiyatında

Yılın ilk eriğinin kilosu, yarım altın fiyatında... Antalya’da çiftçi Cengiz Avcı, yılın ilk eriğini örtü altında yetiştirdi. Kilosu 500 liradan alıcı bulan eriğin tanesi 12,5 liraya denk geliyor.

İşte yılın ilk eriği...

Ağaç dalında,aynı anda meyve ve çiçek... Manzara da ender görülen cinsinden...

Antalya'nın Aksu İlçesi'nde 2 dönüm serada örtü altı can erik üretimi yapan Cengiz Avcı, Türkiye’de bu yılın ilk ürününü yetiştirdi.

2 dönümlük alanda 280 ağacı bulunan Avcı, 7 yıldır can eriği üretiyor. Geçen yıl 28 Şubat’ta yılın ilk eriğini yetiştiren Avcı, bu yıl iki hafta önce ürün elde etti.

"3 DEFA HASAT YAPACAĞIZ. ASIL ÇİÇEKTEN GELEN HASADI 15 GÜN SONRA YAPACAĞIZ. ÜÇÜNCÜ KADEME HASADI DA NİSAN AYINDA YAPACAĞIZ. BAŞLANGIÇ ŞUBAT 20BİTİŞ NİSAN İLK HAFTASI. "

Yılın ilk eriğinin kilosu ise yarım altın fiyatında...

"400-500 CİVARINDA TUTMAYI PLANLIYORUZ. PAHALI DİYEBİLİRLER AMA KOCAMAN SERADA İLK HASADIMIZDA ALACAĞIMIZ ÜRÜN 80 KİLOGRAM CİVARINDA. ÇOK MASRAFLI BİR ÜRETİM AŞAMASI VAR. BU NEDENLE FİYATLARI BÖYLE TUTMAK ZORUNDAYIZ"

Avcı, marketlerdeki eriğin Arjantin’den geldiğini ve kilosunun 750 ile 800 lira arasında satıldığını söyledi. Elde edecekleri ürünün alıcılarının hazır olduğunu da ekledi.

"25-30 GR YAPAR. 15 TL GİBİ BİRŞEY YAPAR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz