CHP tüzük kurultayı’na gidiyor

CHP tüzük kurultayı’na gidiyor

Cumhuriyet Halk Partisi, 36. Olağan Kurultayının ardından 9-10 Mart'ta tüzük kurultayını toplama kararı aldı. Kurultayda; üyelik sistemi, delege seçimi, parti örgütünün yapısı ile kongrelerin toplanma usül ve esaslarında değişikliğe gidilmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9-10 Mart'ta tüzük kurultayı için çağrı yaptı.

Partiden yapılan açıklamada, 19. Olağanüstü Kurultay'ın 9-10 Mart tarihlerinde toplanacağı duyuruldu. Kurultayın gündeminde ise tüzük değişikliği var. Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapılacak kurultayda; üyelik sistemi, delege seçimi, parti örgütünün yapısı ile kongrelerin toplanma usül ve esaslarında değişikliğe gidilmesi bekleniyor.

Kurultay öncesi bazı vekiller tüzük değişiklik teklifi hazırlamıştı... Teklifle, 60 kişiden oluşan PM üye sayısının 80'e çıkarılması, il başkanlarının PM toplantılarına katılabilmesi, partinin her kademesinde seçimlerin çarşaf listeyle yapılması ve blok liste uygulamasının kaldırılması öngörülüyordu.

Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi Meclis'te yaklaşık 3 saat süren kapalı grup toplantısı gerçekleştirdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki toplantıda tüzük değişiklikleri ele alındı.

ENGİN ALTAY: "ÇOK SAYIDA MİLLETVEKİLİ HEM TÜZÜK KURULTAYI HEM SİYASİ SÜREÇLE İLGİLİ DEĞRELENDİRMELERDE BULUNDU. GENEL BAŞKANIMIZ DA TOPLANTININ BAŞINDA BELLİ DEĞRELENDİRMELER YAPTI"

Toplantının ardından CHP grup Başkanvekili Engin Altay açıklama yaptı.

ENGİN ALTAY: "TÜZÜK DAHA ÖNCE DE DEĞİŞTİRİLDİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILIRKEN KİMİ MADDELER ARASINDA UYUMSUZLUKLAR VARDI BU ÇERÇEVEDE DAHA DEMOKRATİK DAHA İŞLEVCSELLİĞİ OLAN ÖRGÜTLERİN ÇALIŞYMALARINI KOLAYLAŞTIRILACAK KİMİ BÜROKRATİK ENGELLERİ KALDIRACAK DAHA YALIN DAHA SADE... AMA İÇİNDE BURAM BURAM PARTİ İÇİ DEMOKRASİ KOKAN BİR TÜZÜK İÇİN DÜĞMEYE BASILDI"

Toplantıda kongrede genel başkan adayı olan Yalova milletvekili Muharrem İnce ile onu destekleyen vekillerin de tüzük değişiklik önerileri oldu.

ENGİN ALTAY: "SADECE MUHARREM İNCE VE ARKADAŞLARININ ÖNERİLERİ DEĞİL BAŞKA ARKADAŞLARIN ÖNERİLERİ DE OLDU..BURADA BİR İSTİŞARE YAPILMASI GEREKLİ GÖRÜLDÜ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz