Atina, AB-Türkiye mülteci anlaşmasından şikayetçi

Atina, AB-Türkiye mülteci anlaşmasından şikayetçi

Yunanistan, mülteci anlaşmasından şikayetçi... Yunan yetkililer, Avrupa Birliği-Türkiye mülteci anlaşmasının Atina'dan yükünü hafifletmede yeterince etkili olmadığını söyledi. Sığınmacıları sınır dışı etmenin ise Avrupa Birliği düzenlemelerinden dolayı kolay olmadığı kaydedildi...

Yunanistan Mülteciler Dairesi'nin eski başkanı Maria Stavropoulou, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşmasının Atina'nın üzerindeki yükü hafifletemeye yetmediğini belirtti..

Stavropoulou, ''Yunanistan'a gelen sığınmacılardan yalnızca yüzde 16'sının Türkiye'ye gönderilebildiğini, bunlar arasında da, gönüllü olarak ülkelerine geri dönmek isteyenlerle sığınma başvurusunu geri çekenlerin bulunduğunu'' söyledi.

Yunanistan Mülteci Dairesi'nin 2 bin 200 Suriyeli'yi Türkiye'ye gönderme kararı aldığını belirten Stavropoulou, bu sığınmacılardan bir kısmının da karara itiraz ettiğini ve ''sürecin yavaş işlediğini'' anlattı.

Stavropoulou, Yunanistan'ın ülkeye ayak basmış sığınmacıları Avrupa Birliği düzenlemelerinden dolayı sınır dışı etmesinin kolay olmadığının altını çizdi.

Yunan adalarında aşırı doluluk yaşanan mülteci kamplarında hâlâ binlerce sığınmacı zorlu koşullarda barınıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz