Almanya ile 15 Şubat'ta kritik temas

Almanya ile 15 Şubat'ta kritik temas

Almanya'nın Başkenti Berlin, 15 Şubat'ta önemli bir görüşmeye ev sahipliği yapacak. Başbakan Binali Yıldırım, Alman mevkidaşı Angela Merkel ile biraraya gelecek. Açıklama Alman Hükümeti'nden geldi. Hükümet sözcüsü, kritik ziyaret öncesinde, siyasi gerekçelerle Türkiye’de tutuklu bulunan Almanların serbest bırakılması çağrısı da yaptı.

Almanya'da düzenlenecek Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı öncesi başkent Berlin kritik bir temasa evsahipliği yapacak. Başbakan Binali Yıldırım, Alman mevkidaşı Angela Merkel ile biraraya gelecek.

15 Şubat Perşembe günü başbakanlık binasında gerçekleşecek görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra güncel uluslararası konular ele alınacak.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Merkel ve Yıldırım'ın görüşmesinde, Türkiye'de 1 yıldır tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in durumunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Görüşmenin gerçekleşeceğini açıklayan Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seiberti Türkiye’de tutuklu Almanların serbest bırakılması çağrısında bulunarak bu konunun sinyalini vermiş oldu. Seibert, Deniz Yücel'in tutukluluğunun ikili ilişkileri "gerdiğini" söyledi.

Münih'teki konferansa yaklaşık 20 ülke lideri ve 80'e yakın dışişleri ve savunma bakanı katılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz