AP'nin Afrin konusundaki önergesine tepki

AP'nin Afrin konusundaki önergesine tepki

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği askeri harekatla ilgili kararına, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan sert tepki geldi.. Operasyonun, sınır güvenliğinin korunması için "terör örgütlerine yönelik" yapıldığını hatırlatan Komisyon Başkanı Ömer Serdar, "Ülkemize yönelik önyargılı kararlara müsamaha göstermeyeceğiz" dedi..

ÖMER SERDAR: "KENDİ BİNALARINA TERÖR ÖRGÜTÜ SEMBOLLERİNİN ASILMASINA İZİN VEREN AP'NİN PKKYA TERÖR ÖRGÜTÜ GİBİ DAVRANMASI AB'NİN PRENSİPLERİNE UYGUN BİR DAVRANIŞ OLACAKTIR."

Eleştirilerin hedefinde, Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği askeri harekatla ilgili Avrupa Parlamentosu'nda oy çokluğu ile kabul gören önerge vardı..

Önergede, Avrupa Parlamentosu'nun "Suriye'de Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu bu bölgedeki askeri müdahalenin insani sonuçları konusunda ciddi kaygı duyduğu" ve "orantısız eylemlerin devamına karşı uyardığı" ifadeleri yer alıyordu... O karara, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan tepki geldi..

"BU OPERASYONUN HEDEFİNDE TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN SURİYE KOLU OLAN PYD, YPG VE DEAŞ UNSURLARDIR. AZAMİ HASSASİYET GÖSTERİLMİŞ VE SİVİL KAYIPLARIN YAŞANMAMASI ADINA HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINMIŞTIR. AP EĞER BİR İNSAN HAKLARI İHLALİ ARIYORSA, BM VE ULUSLARARASI İNSAN HAKLARI KURULUŞLARININ PKK, PYD KONUSUNDA HAZIRLADIKLARI RAPORLARI OKUMALARIDIR."

Komisyon Başkanı AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, "Ülkemize yönelik önyargılı kararlara müsamaha göstermeyeceğiz" dedi..

"ÜLKEMİZE YÖNELİK ÖNYARGILI, SUBJEKTİF VE RASYONELLİKTEN UZAK KARARLARA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİMİZ DE UNUTULMAMALIDIR. AVRUPALI MÜTTEFİKLERİMİZDEN BEKLENTİMİZ ORTAKLIK RUHUNA UYGUN DAVRANMALARİ, KARŞI KARŞIYA KALDIĞIMIZ SIKINTILARI AŞABİLMEK İÇİN DEMOKRATİK BİR SABIR GÖSTEREREK DESTEKLEYİCİ BİR KONUM BELİRLEMELERİDİR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz