'Süper roket' uzaya fırlatıldı

'Süper roket' uzaya fırlatıldı

Dünya uzay araştırmasında yeni bir çığır açıldı. SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi, ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma sonrası kapsülden ayrılan roketler, Dünya'ya döndü. Kapsül ise saniyede 11 km. hızla Mars'a gidiyor.

Tesla'nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk'a ait Falcon Heavy roketi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı.

Atlas Okyanusu üstünde kapsülden ayrılan roketler, yeniden kullanılmak üzere dünyaya döndü. Kapsül ise Mars'a doğru yol almayı sürdürüyor.

Uzay taşımacılığında çığır açması beklenen rokete, Tesla'nın ürettiği ve sürücü koltuğunda astronot giysileri giydirilmiş manken yerleştirilen kırmızı renkli bir otomobil de yüklendi. Araç, uzaya giden ilk otomobil unvanını elde etti.

Musk, yaptığı açıklamada "Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Mars'ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde.

Roket, 45 yıl önce NASA'nın astronotları uzaya taşıdığı 'Satürn 5' roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliğini taşıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz