Teknoloji şirketlerinin elektrik harcamasına son

Teknoloji şirketlerinin elektrik harcamasına son

Teknoloji şirketleri, kurdukları veri depolama merkezlerinin çalışma ve soğutması için elektrik harcaması artınca farklı yollara yöneldi. Firmaların planlarına göre, veri merkezleri, okyanuslarda serbestçe dolaşacak gemilere kurulacak, böylece soğutma için doğal yollar kullanılacak.

Teknoloji ilerliyor, internet nerdeyse dünyanın her yerinde.
Bununla beraber depolanan veriler de her geçen gün artıyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Cisco’a göre Temmuz 2017’de veri trafiği ilk kez 1 Zettabyte yani 1 trilyon gigabyte sınırını geride bıraktı.

Teknoloji devlerinin bu verileri depolamak için yaklaşık 8,6 milyon veri merkezi var.
Bu merkezlerde veri arttıkça daha fazla elektrik harcanıyor. Dünyada üretilen elektriğin yüzde 3'ünü kullanan merkezler bunu sadece sistemlerinin çalışma ve soğutulması için harcıyor.

Elektriğin faturası ise 18 milyar doları buluyor. Hal böyle olunca şirketler tasarruf edecekleri yeni yollara yöneldi. Bunlarda biri de okyanuslarda seyir halinde olacak gemilere kurulacak veri merkezleri.

Planlara göre, gemilere yüklenecek yeni veri merkezleri okyanusun soğuk hava ve suyunu kullanıp enerji faturasını düşürecek.

Bunun için ise eski petrol tankerleri ve kullanım dışı kalan petrol platformlarının devreye alınması bekleniyor.

Google ilk yüzen veri merkezini 2013’te gizli olarak denize indirdi. Şu sıralar çok sayıda bu tür geminin denizlerde yol aldığı tahmin ediliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz