İnternetten tv yayıncılığına yeni düzenleme

İnternetten tv yayıncılığına yeni düzenleme

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, internetten yayın yapmanın RTÜK denetiminde olmasına ilişkin düzenleme ile ilgili açıklamada bulundu. Televizyon yayınlarındaki kuralların, internette de uygulanacağını belirten Aslan, "Buna sansür demek doğru değil" dedi. Daha sonra "Güvenli İnternet Günü 2018" etkinliğine katılan bakan ile sahnedeki robot arasında ilginç bir diyalog da yaşandı.

"İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN TELEVİZYON YAYINLARINDA HERHANGİ BİR DÜZENLEME OLMAMASINDAN KAYNAKLI İNSANLAR BURADA YANLIŞLIK YAPABİLİYORLAR. BİZİM AMACIMIZI BURADA YASAL BİR DÜZENLEME GETİRMEK VE YANLIŞLIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK. "

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, internet üzerinden yapılan televizyon yayınlarına yönelik düzenleme konusunda açıklama yaptı.

" RTÜK'ÜN MEVZUATLA BAĞLANDIĞI KURALLAR SİLSİLESİ VAR. BU İŞLEMLER ÇERÇEVESİNDE RTÜK YA DA BTK GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPIYOR. İŞTE İNTERNET ÜZERİNDEN DE YAPILAN TV YAYINLARINDA DA BU TİP SINIRLAMLAR DA İŞİMİZİ YAPACAĞIZ. BUNUN DIŞINDA BİRİLERİ İŞLEM YAPIYORSA MÜEYYİDESİ OLACAK."

internetteki bazı paylaşımları anımsatan Aslan, başkalarının özgürlüğüne saygı için düzenleme yapılacağını söyledi.

"GERÇEK HAYATTA HER NE SUÇ İSE SANAL HAYATTA DA AYNI ŞEYLER SUÇ. DOLAYISIYLA BEN SANAL HAYATTA İŞLEM YAPIYORUM, DOLAYISIYLA SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜM VAR DEME ŞANSIMIZ YOK. ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ NE KADARDIR, BAŞKALARININ ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE ETTİĞİMİZ SINIRA KADARDIR. "

Arslan düzenleme ile ilgili sansür iddialarını da yanıtladı.

"TELEVİZYON YAYINCILIĞINDA HER NE Kİ NORMALSE, HER NE Kİ YAPILBİLİYORSA AYNI ŞEYİN İNTERNET YAYINCILIĞINDA DA YAPILABİLMESİNİ İSTİYORUZ. BUNUN DIŞINDA BİR YANLIŞLIK VARSA DA ELBETTE Kİ O YANLIŞLIĞIN DA ENGELLENMESİ, O YANLIŞLIĞA DA MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKİR, NİTEKİM GETİRİLEN AMACI BUDUR, BAŞKA ANLAMLAR ÇIKARIP SANSÜR GETİRİYOR DEMEK KADAR DA YANLIŞ BİR ŞEY YOK."

Bakanı Arslan açıklamanın ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundaki "Güvenli İnternet Günü 2018" etkinliklerine katıldı.

Arslan'ın konuşması sırasında ise ilginç bir an yaşandı. Bakan, kendisine yavaş konuşması gerektiğini söyleyen sahnedeki Robot Sanbot'a tepki gösterdi.

"TAM DA DEDİĞİMİZ NOKTAYA GELDİ. ROBOTUMUZ DİYOR Kİ ÇOK UZATTIN. ÖYLE Mİ DEĞERLİ BAŞKANIM. AMA BU ANLAMA GELİYOR. ARADA BÖYLE KAFASI KARIŞIP DA LAF ATINCA BURAYA MI HİTAP EDEYİM, BURAYA MI DİNLEYEYİM BENİM DE KAFAM KARIŞIYOR."

Ancak Robot, "Sen neden bahsediyorsun?" diye bir cümle daha kurunca Arslan talimat verdi.

"DEMEK Kİ BİRİLERİ DE ROBOTU KONTROL ETMEK DURUMUNDA İŞTE O KONTROL GÖREVİNİ HANGİ ARKADAŞIMIZ YERİNE GETİRİYORSA, ONUN GEREĞİNİ YAPIN LÜTFEN."

Robot Sanbot daha sonra yeniden programlandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz