New York borsası'nda sıkıntılı gün

New York borsası'nda sıkıntılı gün

New York borsasında endeksler, haftanın ilk işlem günü sert düştü. Dow Jones Endeksi, puan bazında tarihteki en sert günlük düşüşünü kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri New York borsası dikkat çekici düzeyde düştü.

Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 4,60 azaldı; 1.175 puan kaybederek 24.345 puana geriledi ve puan bazında tarihteki en sert günlük düşüşünü kaydetti.

Standard & Poor's 500 Endeksi 113 puan düşüş ile 2.648 puandan; Nasdaq Teknoloji Endeksi de 273 puan azalarak, 6.967 puandan günü tamamladı.

Ayrıca, Dow Jones Sanayi ve Standard & Poor's 500 endeksleri bu yıl başından buyana elde ettikleri tüm kazançları kaybetmiş oldu.

Endekslerdeki sert düşüş cuma günü ABD'de açıklanan makro ekonomik verilerin faiz artırımı olasılığını yükseltmesiyle başlamıştı.
Son iki işlem gününde Dow Jones Sanayi Endeksinin kaybı yüzde 7'yi bulurken, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 6,1 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 5,7 değer kaybetmiş oldu.

Uzmanlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın aralık ayı sonunda yürürlüğe koyduğu vergi indirimi yasasına ve geçen ay şirketlerin olumlu gelen bilançolarına dikkati çekerek, bu nedenle ocak ayında New York borsasının çok hızlı yükseliş kaydettiğini, ancak son iki işlem günündeki düşüşlerin düzeltme ihtiyacından kaynaklandığını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz