Adana'nın ilk "organik tarım ürünleri pazarı"

Adana'nın ilk "organik tarım ürünleri pazarı"

Son yıllarda sağlıklı beslenme "organik besinler" ile anılır oldu. Yurdun dörtbir yanında artık "organik pazarlar" kuruluyor. Adana'nın ilk "Organik Tarım Ürünleri Pazarı" da yaklaşık 2 ay önce 13 tezgahla açıldı ama gün geçtikçe kan kaybediyor.

Burası Adana Valiliği Koordinatörlüğünde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çukurova Belediyesi ile Çukurova Organik Tarım Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen "Organik Tarım Ürünleri Pazarı..."
Adana'nın Çukurova ilçesinde Kapalı Semt Pazarı içinde her cumartesi günü kurulan Pazar beklenen ilgiyi henüz göremedi.

SERDAR İSKİT (BUĞDAY EKOLOJİK YAŞAMI DESTEKLEME DER..) AĞZIMIZA ALDIĞIMIZ MİDEMİZE GÖNDERDİĞİMİZ HER ŞEY BİZİM YAPI TAŞIMIZ OLUYOR. BİLİYORSUNUZ BU ZEHİR DEDİĞİMİZ MADDELER ÇOK SIK KULLANILIYOR ARTIK TARIMDA VE BİR DENETİM HER ZAMAN YOK. İYİ TARIM VE ORGANİK TARIM UYGULAMALARINDA DENTLEMELER VAR AMA NORMAL ÜRÜNLERDE BU DENETİMLER YAPILMIYOR VE DEFALARCA ZEHİR ATILABİLİYOR. VE BU NEDENLE BURADAKİ ORGANİK ÇİFTÇİYİ DESTEKLEMEMİZ GEREKİYOR."

Tezgahlarda satılan organik ürünlerin tümü sertifikalı. Özkaynakların kullanılmasına özen gösteren üretici, çok çileli bir süreçten sonra bu pazara gelebiliyor.

ALİ ÇELİK (ÜRETİCİ):"ÜLKEMİZDE BU KONUDA ÇOK CİDDİ GÖNÜL VERMİŞ İNSANLAR VAR. TOHUM TAKAS YÖNTEMİ VAR. MESELA TOKATLI BİR ÜRETİCİ İLE BEN LAHANA TÜRÜNÜ BİR BURSALI ÜRETİCİ İLE SOĞAN, PIRASA TÜRÜN܅ İZOLE OLMUŞ KIYIDA KÖŞEDE KALMIŞ KÖYLERDEN KARADENİZDEN İÇ ANADOLUDAN AKDENİZDEN TOHU TAKASI. TOHUMLARI SAKLAYARAK DEĞİL DE HER YIL EKEREK TOHUMUNU ALARAK KORUYORUM. TOHUMU EN İYİ KORUMA YÖNTEMİ BUDUR. GENETİK BİLİMCİLERİNİN EL ATMADIĞI ORJİN TOHUMLAR ATADAN BABADAN KALAN TOHUMLARI BİZ İSTEYENE VEREREK ONLARDAN ALARAK, TİCARİ DEĞİL TAKAS YÖNTEMİ İLE KORUYUP ÜRETİYORUZ. BU BELKİ ALBENİSİ DÜŞÜK OLUYOR BELKİ DİĞER TURPA GÖRE ACI OLUYOR AMA ARTIK TOPLUMDA BU BİLİNCİN OLUŞMASI LAZIM. BİZİM ÖZKAYNAKLARIMIZIN KORUNMASI GEREKİYOR. "

Sertifikalı olarak üretilen bu ürünler denetim altında.

CAN ARIN (ÜRETİCİ): " ÜRÜN BURAYA GELMEDEN ÖNCE BUNDAN HERHANGİ BİR KOVANDA ARKADAŞLAR GELİYOR NUMUNE ALIYORLAR. LABORATUARA GÖTÜRÜYORLAR, TAHLİL EDİYORLAR. TAHLİL SONUÇLARINDA HERHANGİ BİR KALINTI İLAÇ VEYA ŞEKER, GLİKOZ HERHANGİ BİR KALINTI ÇIKTIĞI ZAMAN BENİM SERTİFİKAM İPTAL EDİLİR."

SEMRA İLLEEZ (ÜRETİCİ): " SERTİFİKASI OLMAYAN BU BURAYA ÇIKAMAZ. HERKESİN TARIM BAKANLIĞINDAN SERTİFİKASI VARDIR. TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN GELİYOR. DENETİMLİ BUNLAR."

"Organik Tarım Ürünleri Pazarı"nda üreticilerin yanı sıra tedarikçiler de var.

YUNUS DOĞAN (TEDARİKÇİ): " TÜRKİYE'DE OLDUKÇA YÜKSEK ORANDA BİR ORGANİK ÜRETİM VAR VE BİZ BUNUN SADECE %2-3'ÜNÜ TÜKETİYORUZ. %97-98'İ YURT DIŞINA GİDİYOR. BİZ BURADA SEYREDİYORUZ. BİZİM VATANDAŞIMIZ BEN GÜVENMİYORUM DİYOR. BU KADAR ÜRÜN YURT DIŞINA GİDERKEN TAHLİL YAPMADAN GİTMİYOR. DIŞARIDA İHRACATA GİDERKEN MUTLAKA TAHLİLLER YAPILIYOR. BUNLARIN HİÇBİRİ GERİ DÖNMÜYOR. ÇÜNKÜ GEREĞİ YAPILIYOR."

Kurulduğu günden itibaren alışverişe gelen vatandaşlar ise pazarın sürekliliğine katkı sağlıyor.

(TÜKETİCİ) : "BEN ÜNİVERSİTEDE ÖĞRETİM ÜYESİYİM. PESTİSİTLERLE ÇALIŞTIM. DOLAYISI İLE ZARARLARINI BİLİYORUM. MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ORGANİK BESLENMEYE ÇALIŞIYORUM. ULUSLARARASI KURULUŞLAR TARAFINDAN DENETLENİYOR. DÜZENLİ ANALİZLERİ YAPILIYOR.
- BESLENME ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU İÇİN OLMAZSA OLMAZLARIMDAN. İHTİYACIM OLAN ŞEYLERİN BAZILARINI BULABİLİYORUM. AMA YİNE DE İYİ."

Organik Tarım Ürünleri Pazarında her hafta atölye çalışması da yapılıyor. Bu çalışmaya ilgi yoğun.

SEMA İSKİT (ÇUKUROVA EKOLOJİK YAŞAM İNİSİYATİFİ GÖNÜLLÜSÜ): "BURADA ATÖLYLELER DÜZENLEMEYE BAŞLADIK. GEÇEN HAFTA SİRKE ATÖLYESİ YAPTIK BU HAFTA EKMEK ATÖLYESİ YAPIYORUZ. BU TÜR ETKİNLİKLERLE HALKIMIZA KENDİ SAYFAMIZDAN SOSYAL MESYADAN KENDİ ETKİNLKİLERİMİZİ DUYURARAK KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ.
- BİZ MÜKEMMEL ACAİP ARTİSTİK EN BİR İYİ EKMEĞİ YAPMIYORUZ. BİZ SADECE KENDİ EKMEĞİMİZİ YAPIYORUZ VE ETRAFIMIZDAKİLER BEĞENİYORLAR VE YİYORLAR."

Fiyatların yüksek olması pazara olan ilgi azlığının nedeni gibi görünse de tanıtım ve tüketim eksikliği diğer temel gerekçeler.

"TÜKETİCİ TÜKETECEK, ÜRETİCİ DAHA ÇOK ÜRETECEK. VE FİYATLAR DÜŞECEK. BİZİM YAPTIĞIMIZ TARIM YÖNETMİYLE 1 DEKARLIK ALANDAN 42 KİLO ÜRÜN ALABİLİYORUZ. 1 KİLO DOMATES NORMAL PAZARDAKİ DOMATES 5 TL İSE BİR ORGANİK ÜRÜN 15 TL OLMAMALI ARADA FARK MİNİMALLEŞMELİ MAKUL DÜZEYE İNMELİ. BU ÜRETİMİN ÇOĞALMASI GEREKİYOR."
"TABİİ ÜRETİMİN DAHA ÇOK OLMASI LAZIM BİRDE İNSANLARIMIZIN HAZIR YİYECEKLERİ DAHA AZ TÜKETMESİ GEREKİYOR. TÜKETİM DE ÇOK ÖNEMLİ. MARKET ALIŞVERİŞLERİNİN AZALMASI LAZIM DOĞAL PAZARLARA GİDİLMESİ LAZIM. BİRAZ İNSANLARIMIZ BİLİNÇLENDİ ZATEN BUNDAN SONRADA EMİNİM OLACAKTIR."
"ÇÜNKÜ BURANIN DESTEKLENMESİ DEMEK ASLINDA ADANA HALKININ DESTEKLENMESİ DEMEK. AMA HALKIMIZ BİRAZ DAHA DUYARLI OLURSA HEM ÜRETİCİ KAZANIR HEM DE HALKIMIZ KAZANIR SAĞLIKLI ÜRÜNLER TÜKETİRLER. İLGİ ÇOK AZ AMA İLGİLENEN İNSANLARDA SAHİPLENİYORLAR BİZİ. AMAÇ BİLGİLENDİRMEK GEREKİYOR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz