Bozdağ: "AYM'nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur"

Bozdağ: "AYM'nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur"

Anayasa Mahkemesi, "hak ihlali" kararı verdi, ancak Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tahliye talepleri reddedildi... Anayasa Mahkemesi kararının bağlayıcı olduğunu söyleyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Mahkemeler kısa kararda ihlali gördükleri anda tahliye etmek zorundadırlar" dedi. Avrupa Parlamentosu da "hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı" uyarısında bulundu. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise yüksek mahkemeyi, "Anayasanın kendisine verdiği yetki ve görev sınırını aşmakla" suçladı.

BOZDAĞ: "BU KARAR, BİR BERAAT KARARIDIR. AYM'NİN BERAAT KARARI VERME HAK VE YETKİSİ YOKTUR."

Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın bireysel başvurularını değerlendiren Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" yapıldığına hükmetmesiyle başlayan tartışma sürüyor... Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bir kez daha Yüksek Mahkeme'yi Anayasa'nın dışına çıkmakla suçladı.

BOZDAĞ: "ANAYASA MAHKEMESİ, BU KARARIYLA BİREYSEL BAŞVURU KONUSUNDA ANAYASANIN KENDİSİNE VERDİĞİ YETKİ VE GÖREV SINIRINI TARTIŞMASIZ AŞMIŞTIR. İLK DERECE MAHKEMESİ GİBİ VAKA İNCELEMESİ YAPMIŞ, DELİLLERİN YETERLİLİĞİNİ DEĞERLENDİRMİŞ, ÇOK NET BİR ŞEKİLDE İŞİN, DAVANIN ESASI HAKKINDA KARAR VERMİŞTİR. BUNLAR BERAAT KARARIDIR, ANAYASA MAHKEMESİNİN BU KARARI VE YAPTIĞI BU İŞ, ANAYASAYA VE ANAYASANIN ÇİZDİĞİ KURALLARA AÇIKÇA AYKIRIDIR."

FEYZİOĞLU: "ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI BAĞLAYICIDIR. MAHKEMEYİ BAĞLAR, İDAREYİ BAĞLAR, HERKESİ BAĞLAR..."

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın, ağır ceza mahkemesinde bozulmasına tepki gösterdi.

FEYZİOĞLU: "ANAYASA MAHKEMESİ KISA KARARINDA, 'BU TUTUKLULUKLAR TEMEL HAKLARI İHLAL ETMİŞTİR. ANAYASAYA AYKIRIDIR' DEMİŞTİR. ŞAHİN ALPAY İÇİN 13'ÜNCÜ AĞIR CEZA MAHKEMESİ, MEHMET ALTAN İÇİN 26'INCI AĞIR CEZA MAHKEMESİ GEREKÇELİ KARARI GÖRÜP, ÖYLE DÜŞÜNELİM DEMİŞTİR. BU İKİ MAHKEMENİN DE TAKDİR YETKİSİ YOKTUR. İKİ MAHKEME DE KISA KARARDA İHLALİ GÖRDÜKLERİ ANDA TAHLİYE ETMEK ZORUNDADIRLAR."

Katıldığı bir konferans sonrası soruları yanıtlayan Feyzioğlu, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara yönelik sözlerini de değerlendirdi.

FEYZİOĞLU: "AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN ANAYASA MAHKEMESİNİN KISA KARARINA DERHAL UYMASI GEREKTİĞİNİ BİLECEK KADAR LİSANS SEVİYESİ HUKUK BİLİYORUM. DOKTOR, PROFESÖR SEVİYESİ HUKUK BİLMENİZE GEREK YOK. HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN BU BİLGİDEN YOKSUN OLMASINI GARİPSİYORUM."

Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası Alpay ve Altan'ın tahliyelerinin nöbetçi mahkeme tarafından reddedilmesine bir eleştiri de Avrupa Parlamentosu'ndan geldi...

Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu adına yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin kararının "Türkiye'de ifade ve medya özgürlüğünün iyileştirilmesi için dönüm noktası ve hayati bir adım oluşturduğu" görüşü ifade edildi. Buna karşılık birinci derece mahkemelerin kararı yerine getirmemesinin "Türkiye'de anayasal krizi daha da kötüleştireceği, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı ilkesini erozyona uğratacağı" savunuldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz