Türkiye, aylarca konuştu; karar, 4 yıl sonra çıktı

Türkiye, aylarca konuştu; karar, 4 yıl sonra çıktı

Türkiye günlerce küçük Muharrem'i konuşmuştu; yürek dayanmayan acısının sorumlusunu aramıştı... Karar, 4 yıl sonra çıktı... Van'da cansız bedeni babası tarafından çuvalda taşınan 2 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümünde ihmali olduğu ileri sürülen kurumlardaki görevliler hakkında, "kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığı" kararı verildi. Bilirkişi raporunda mezrada kaldıkları evin rahatsızlık geçiren çocuk için uygun olmadığı belirtildi.

ABDURAHMAN TAŞ: "YEĞENİMİN ÖLÜM HABERİNİ GECE YARISI ALDIK. KÖYE KADAR ARABAYLA, DAHA SONRAKİ YOLU DA YÜRÜYEREK MEZRAYA ULAŞTIK. ÖLEN YEĞENİMİ ÇUVALA KOYUP AİLESİYLE BİRLİKTE TEKRAR KARLI YOLLARDAN GEÇEREK ÖNCE KÖYE, ARDINDAN DA BİR ARAÇLA VAN'A GELDİK. SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK. ÇÜNKÜ BU ÖLÜMDE HERKESİN SUÇU VAR."

Küçük Muharrem'in ablası yaşananların ardından böyle isyan etmişti...

Türkiye'yi ayağa kaldıran 2 yaşındaki Muharrem'in ölümünün ardından ihmali olduğu iddia edilen 112 Acil Komuta Merkezi, jandarma ve dönemin özel idare çalışanları hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Kurumlardaki görevlilerin ifadeleri ile bilirkişi raporlarını alan başsavcılık, şüpheliler hakkında kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Olay gününe ilişkin ayrıntıların paylaşıldığı kararda, bölgeye 11'inci aydan sonra ulaşımın olmadığının bilindiği ve helikopterin iniş yapmasının zor olduğu kaydedildi.

Ailenin mezrada kaldığı evin bir çocuk için uygun olmadığı, hastalığının geçmişinin bulunduğu, tedavisi için gerekli özenin gösterilmediği savunuldu.

Ayrıca, Muharrem Taş'ın vefatından sonra cenaze nakli için ambulans talebinin de doğru olmadığı, bu konudaki talepleri yerine getirmeyen görevlilerin gereğine uygun davrandıkları bildirildi.

Kararda; dosya kapsamında bulunan bilgi, belgeler ve bilirkişi raporu dikkate alındığında zanlıların üzerine atılı suç yönünden kusurları bulunmadığı anlaşıldığından haklarında "Kamu adına kavuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir" ifadesi yer aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz