"İttifak komisyonu"nun üyeleri belli oldu

"İttifak komisyonu"nun üyeleri belli oldu

İktidar kanadı ile Milliyetçi Hareket Partisi hukukçularının birlikte çalışacağı "İttifak Komisyonu"nun üyeleri belli oldu... MHP'den Mehmet Parsak, Mustafa Kalaycı ve Faruk Aksu, o komisyonda yer alacak. İktidar partisi de Mahir Ünal, Mustafa Şentop ve Abdulhamit Gül'ü görevlendirdi... Peki, süreç nasıl işleyecek? O sorunun yanıtını Başbakan Binali Yıldırım verdi.

HAYATİ YAZICI : "İTTİFAK DÜZENLENMEYE MUHTAÇ BİR ALAN. BUNU DÜZENLEYECEĞİZ."

2019 seçimlerine yönelik ittifak görüşmelerinde, Adalet ve kalkınma partisi ile milliyetçi hareket partisi adına kurulacak ortak komisyonda çalışma yapacak isimler belirlendi.

MHP adına Mehmet Parsak, Mustafa Kalaycı ve Faruk Aksu ittifak çalışmaları için, iktidar kanadı görüşecek isimler olarak açıklandı.

MAHİR ÜNAL: "SAYIN DEVLET BAHÇELİ VE MHP İİLE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ GÖRÜŞMELER AYNI ZAMANDA BÜYÜK BİR MİLLİ MÜTABAKATIN İLK ADIMIDIR "

İktidar tarafından belirlenen komisyon üyeleri ise Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'un başkanlığında, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'dan oluşacak.

HAYATİ YAZICI: "SİYASİ PARTİLERİN İTTİFAK YAPMASINI ÇOK DOĞRU BULUYORUM. MİLLİ MUTABAKAT İTTİFAKI İSİM DE ÇOK DOĞRU. "

Komisyon kısa süre içinde çalışmalarına başlayacak... İktidar partisinde ise, Türkiye'yi 2019 seçimlerine götürecek süreç için kurulan 5 ayrı komisyon çalışmalarına başladı..

"SİSTEMİN MERKEZİNDE HÜKÜMET SİSTEMİNDEKİ DÖNÜŞÜM VAR. BİRİNCİ KOMİSYON, YÜRÜTMENİN YAPILANDIRILMASI KOMİSYONU. BU KOM BSK CEVDET YILMAZ İKİNCİ KOMİSYON PERSONEL REJİMİ KOMİSYONU. BAŞKANLIĞINI EFKAN ALA YAPACAK. ÜÇÜNCÜSÜ, SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM MEVZUATININ UYARLANMASI KOMİSYONU. EN ERKEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN KOMİSYON BU. BAŞKANLIĞINI AHMET SORGUN YÜRÜTECEK. BİR DİĞERİ YEREL YÖNETİMLER KOMİSYONU. BAŞKANLIĞINI EROL KAYA YÜRÜTECEK. BESİNCİ KOMİSYON, MECLİS İÇ TÜZÜĞÜ KOMİSYONU. BAŞKANLIĞINI MUSTAFA ELİTAŞ YÜRÜTECEK."

Olası bir kabine değişikliğinde MHP'li isimlerin bakan olabileceği yönündeki tartışmalar da gündemdeydi. O soruya, Başbakan Binali Yıldırım verdi.. Muhalafete de "Gizli saklı ittifak yapmayın" diye seslendi..

"BİR PARTİNİN LİSTESİNDEN SEÇİME GİRMEK DEĞİL AMBLEM VE TÜZEL KİŞİLİKLERİNİ MUHAFAZA İLE SEÇİME BİRLİKTE GİTMELERİNE YÖNELİK DÜZENLEMEYE SICAK BAKIYORUZ. TEŞKİL EİDLEN KOMİSYONUN GÖREVİ DE BUNUN DETAYLARINI ÇALIŞMAK VE ÖNÜMÜZE GETİRMEKTİR. BAŞKA BİR ŞEY SÖZKONUSU DEĞİLDİR. İTTİFAK DEDİĞİN ALENİ, AÇIK BİR ŞEKİLDE YAPILIR. GİZLİ SAKLI İTTİFAK YAPMAYA KALKMASINLAR.VATANDAŞ BUNU YEMEZ. DOĞAL KENETLENME FALAN BUNLAR ZIRVADIR. "

CHP kanadından ise, MHP'ye yönelik eleştiriler devam etti.

AĞBABA:"SENİ YÜCE DİVANDA YARGILATMAZSAM NAMUSSUZUM" DİYENLER SARAYIN YANCISI OLMUŞTUR DÜN TAŞERONA BAŞVURUNUN SON GÜNÜYDÜ. BAHÇELİ BİR GÜN ÖNCE KUYRUK OLMAMASI İÇİN GİTTİ SARAYDA KADROSUNU ALDI. O ARTIK TAŞERON DIŞI, KADROLU OLDU. İŞ GÜVENCESİ DE ALDIĞI ANLAŞILIYOR SAYIN DEVLET BAHÇELİ'NİN. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz