Urla’da denize fuel-oil sızdı

Urla’da denize fuel-oil sızdı

İzmir'in Urla ilçesinde DÜN akşam, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde ısınmada kullanılan 5.5 tonluk yakıt tankının vanasından fuel oil sızdı. Yakıt, yağmur tahliye kanalı ile iskeleden denize aktı. Yoğun yağmur nedeniyle sabah başlayan çalışmalarda, kirliliğe neden olan yakıtın temizlenmesi için liman kapatıldı. Solvent barlar ve petlerle yakıtın temizlenmesi için çalışmalara başlandı.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla Yerleşkesi'nde ısınmada kullanılan fuel oil tankının vanasındaki arıza, sızıntıya neden oldu.

DÜN AKŞAM saatlerinde başlayan sızıntı nedeniyle yakıt, yağmur suyu tahliye kanalıyla, Urla'da teknelerin de bağlı bulunduğu iskeleye aktı.

İlçe sakinlerinin ihbarıyla hem üniversite hem de özel bir firma, temizleme çalışmalarına başladı.

Sağanak yağış nedeniyle sabah başlayan çalışmalarda, ilk olarak iskelenin giriş bölümünden yakıtın açık denize yayılmaması için solvent barlarla kapatıldı. Ayrıca su yüzeyine özel maddeden yapılmış olan petler atıldı.

Barlar ve petlerin, deniz suyunu çekmediği sadece fuel oil gibi petrol ürünlerini çekmek için özel olarak yapıldığı belirtildi.

İskelede demirli bulunan 80 teknenin de alt bölümleri yakıttan kirlendi.

Üniversitenin teknelerin temizliği için sahipleriyle bağlantıya geçti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün de konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

belde sakinleri, yaşananlara yönelik üzüntülerini dile getirdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz