Bakan Fakıbaba'dan kırmızı et açıklaması

Bakan Fakıbaba'dan kırmızı et açıklaması

"Türkiye, kırmızı et konusunda ithal eden değil, ihraç eden ülke olmayı hedefine koydu..." Açıklama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan geldi... Ülkenin ithal et ihtiyacının sadece yüzde 5 olduğunu söyleyen Fakıbaba, "Türkiye et ihraç eden ülke olacak" dedi.

FAKIBABA:"ZAMAN VERMEK İSTEMİYORUM AMA TÜRKİYE KESİNLİKLE ET İTHAL ETMEYECEKTİR, İNANARAK SÖYLÜYORUM İHRAÇ EDEN ÜLKELERDEN BİRİSİ HALİNE GELECEĞİZ."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası'nda Türkiye'nin kırmızı et konusundaki hedefini bu sözler ile açıkladı.
Fakıbaba, bu hedefin nasıl gerçekleşeceğini anlattı...

FAKIBABA:"750 BİN İLE 1 MİLYON ARASI DÜVEYE İHTİYACIMIZ VAR. BİZ ET İTHALATI YAPMAYACAĞIZ DERKEN DÜVELERE İNANARAK SÖYLÜYORUZ. BESİLİ HAYVANI ÖZEL SEKTÖR GETİRECEK Bİ DÜVECİLİK YAPACAĞIZ. BUZAĞLARA 7502 LİRA DESTEK VERİYORUZ. DÜVELER DOĞUM YAPTIĞINDA O BUZAĞILARI DA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ."

Kırmızı et fiyatlarına yapılan müdahalenin beklenen etkiyi yaptığını söyleyen Fakıbaba, sakatat konusundaki artışın ise stokçulardan kaynaklandığını belirtti.

FAKIBABA: "ET FİYATLARINI REGÜLE ETTİĞİMİZ KESİN... CİĞER FİYATINIIN ARTIŞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL 2017 YILINDA 1 MİLYON 750 BİN TON İTHALAT YAPMIŞIZ. 2018 YILINDA 1 MİLYON 350 BİN TON OLARAK GÖRÜYORUZ İTHALATI. YÜZDE 5 İLE CİĞER FİYATI NASIL ARTAR BEN ANLAMIŞ DEĞİLİM. BELKİ DE İÇ BPİYASADAN SATIN ALACAĞIZ... İTHAL HAYVAN GETİRMEKTEN VAZ DA GEÇEBİLİRİZ YÜZDE 5'LİK KISMI YERLİDEN DE REGULE EDEBİLİRİZ."

Bakan Fakıbaba, yerli tohum tartışmalarına da değindi.

FAKIBABA: "BURADA YANLIŞ BİR ALGI VAR. TÜRKİYE TOHUMLARINI DİĞER ÜLKELERDEN ALIYOR DİYE. BİZ ŞU AN 1 MİLYON TON TOHUM ÜRETİYORUZ, ESAS HEDEFİMİZ 2023 İÇİN 2 MİLYON TONDUR. 69 ÜLKEDEN TOHUM ALIYORUZ, 200 MİLYON DOLARLIK, 76 ÜLKEYE DE 154 MİLYON DOLARLIK TOHUM İHRAÇ EDİYORUZ. İNŞALLAH 2023'TE HİÇ TOHUM İHTİYACI OLMAYAN VE TOHUM İHRAÇ EDEN ÜLKE HALİNE GELECEĞİZ."

Askerlerin sağlıklı ve güvenli beslenmesini sağlamak amacıyla Milli Savunma Bakanlığı ile 750 milyon liralık protokol imzalanacağını belirten Fakıbaba, projenin çiftçilere de önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz