Benzine spekülasyon zammı geliyor

Benzine spekülasyon zammı geliyor

Benzine hafta başında spekülasyon zammı geliyor... Amerika Birleşik Devletleri'nde petrol stoklarının beklentilerin üzerinde düşmesiyle Brent petrol 69 doları aştı, benzin endeksi 15 puan arttı. Akaryakıta zam göründü...

Türkiye, akaryakıtta petrol ve dolar kurunun ardından yeni bir zam gerekçesiyle daha tanışacak. Amerika Birleşik Devletleri'nin Petrol Enstitüsü, salı günü stokların 11,2 milyon varil düştüğünü açıkladı. Piyasada, beklenti 3,9 milyon varil düzeyindeydi.

Beklentilerin çok üstünde oluşan verilere, piyasa tepki verdi. Brent petrolün varili yüzde 2 artışla 69 doları geçti...

Benzin endeksi, enstitünün açıklamasının ardından, spekülasyonların da etkisiyle 15 puan yükseldi. Dolar kurunun da yönünü yukarı çevirmesiyle birlikte benzinde hafta başında 9-10 kuruş zam göründü.

Uzmanlar, brent petrolün varilinin 69-70 dolar bandında seyrettiğine dikkat çekerek, "Petrol azalan bir emtia olduğundan dolayı uzun vadede fiyatının artacağı beklentisi var. Vadeli petrol fiyatlarını etkileyen çok unsur bulunuyor. OPEC toplantısından çıkacak sonuç petrol fiyatlarını etkileyeceği gibi yurtiçinde oluşacak ekonomik veya siyasal bir gelişme de döviz kurunu etkileyebilir" değerlendirmesinde bulunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz