Alpay, Altan ve Günay için "hak ihlali" kararı

Alpay, Altan ve Günay için "hak ihlali" kararı

Anayasa Mahkemesi, tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında "Hak ihlali" yapıldığına karar verdi... 9 ay cezaevinde kalan Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Turhan Günay için de aynı hükme imza atan yüksek mahkeme; eski üyesi Alparslan Altan'ın talebini ise reddetti...

Anayasa Mahkemesi'nden, 9 ay tutuklu kalan Cumhuriyet gazetesi çalışanı Turhan Günay ile tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın bireysel başvuruları ile ilgili karar cıktı.

Yüksek Mahkeme Genel Kurulu; oy çokluğu ile Altan, Şahin ve Günay için 'Hak ihlali" yapıldığına hükmetti. Mahkemenin eski üyesi Alparslan Altan'ın talebini ise reddetti.

Bu arada, yurt genelinde FETÖ'ye yönelik davalara da devam edildi...

Eski Vali Şahabettin Harput’un da aralarında bulunduğu 60 sanıklı davanın duruşması Bursa'da görüldü.

Osmangazi Üniversitesi ve Bahar Hastanesi’nin kuruluş süreçleri anlatan Harput, “Dönemin Başbakanı, cemaatin Bursa’da bir üniversite açmak istediğini söylemiş. Bunun üzerine Faruk Çelik bana talimat verdi. Devamında üniversitenin yapılacağı arazi konusunda sıkıntı yaşandı" iddiasında bulundu.Harput, "Bülent Arınç ile Faruk Çelik’in tanık olarak dinlenilmesini istedi.

Duruşmada, Terör örgütü elebaşı Gülen’in yetiştirdiği 6 isimden biri olduğu öne sürülen A.K.T, konuyla ilgili iddianın sorulması üzerine "Devletimiz bunu öğrenemeyecek, buna, teyit etmeden inanacak kadar aciz mi" yanıtını verdi.

Bu arada, terör örgütünüden kopmalar da devam ediyor... Bir subay ve astsubay, "FETÖ üyesiyim" diyerek, adalete teslim oldu.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Ulus'taki Türk Telekom binasının işgal edilmesine ilişkin davada mahkeme heyeti kararını açıkladı.
13 sanık "ağırlaştırılmış müebbet", 15 sanık ise "müebbet hapis" cezalarına çarptırdı. Sanıklara ayrıca, "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçundan toplamda Bin 519 yıl hapis cezası verildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz