Binlerce gazeteci mesleğini yapabilmek için iş arıyor

Binlerce gazeteci mesleğini yapabilmek için iş arıyor

Bugün,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü... Ancak Türkiye'de binlerce gazeteci işsiz... 100'ün üzerinde gazeteci ve medya çalışanı ise cezaevinde... Haberlerini tüm zorlu koşullara rağmen kamuoyuna ulaştırmaya çalışan haberciler, bugün Meclis'te iktidar ve muhalafet sözcüleri ile biraraya geldi... Muhalefet "basının sesi kesilmeye çalışılıyor" dedi; iktidardan ise "Eleştirilerinin belirli sınırlar içinde yapılması" uyarısı geldi...

BARIŞ YARKADAŞ: "GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR ARTIK GAZETECİLİĞİ BİR SUÇ OLARAK GÖRMEKTEN VAZGEÇİN. "

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde muhafettten, iktidara bu çağrı geldi.. Binlercesinin işsiz, onlarcasının da cezaevlerinde olduğu gazeteciler ise, bu yılı da istediği gibi kutlayamadı..

İşten çıkartılan gazeteci sayısı, binleri aştı. Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın ‘2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu’na göre de, 100 gazetecinin basın kartı iptal edildi...
Çoğu yine yıl boyunca adliye koridorlarını aşındırdı... O tabloyu, CHP İstanbul Mİlletvekili Barış Yarkadaş bir kez daha hatırlattı. iktidar kanadından da uyarılar devam etti.

BARIŞ YARKADAŞ: "2017DE 173 GAZETECİ GÖZALTINA ALINMIŞ, 66 GAZETECİ TUTUKLANMİS. 99 GAZETECİ SORUTURMA ACİLMİS. 63 GAZETECİYE 76 YIL HAPİS CEZASI VERİLMİS. 180E YAKIN GAZETECİ CEZAEVİNDE ŞU AN. ERDOĞAN ŞUNU BİLMELİ GAZETECİLER MESAİLERİNİN ÇOĞUNU MASABAŞINDA DEĞİL ADLİYE KORİDORLARINDA GEÇİRMEKTEDİR. "

İBRAHİM AYDEMİR: "MİLLİ OLANA KARŞI DURUŞ SERGİLEMEYİ GAZETECİLİK ZANNEDEN + İNSANLAR HAKİKATTE GAZETECİ DEĞİLDİR. OLSA OLSA KÖTÜ HABER TELLALIDIR. "

İktidar ve muhalefet partilerinin grup başkanvekilleriyle milletvekilleri de Parlamento Muhabirleri Derneği'nin Meclis bürosunu ziyaret etti.

HAMZAÇEBİ: "GÜNÜNÜZÜ BURUK BİR ŞEKİLDE KUTLUYORUM. KEŞKE GELECEĞİN İYİ OLACAĞINA İNANAN BİR ORTAMDA SİZİ ZİYARET ETSEYDİM."

AHMET GÜNDOĞDU: "İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ TOPLUMUN DEĞERLERİNİ KORUYARAK VE MİLLİ İRADEYE SAYGI DUYARAK ÇALIŞMAMIZ LAZIM. 15 TEMMUZ GECESİ BİZ BASIN MENSUBU ARKADAŞLARIMIZLA TARİH YAZDIK. "

OZGUR ÖZEL: "GEREK GÖREVİNİN BAŞINDA OLAN GEREK GOREVİNİ YAPAMAYAN MESLEĞİNDEN UZAKLAŞTIRILMIŞ GEREKSE DE TUTUKLU OLDUĞU İÇİN CEZAEVLERİNDE OLAN TÜM GAZETECİLERİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ. DAHA GÜZEL YARINLAR DİLİYORUZ."

AHMET AYDIN : " ELEŞTİRİ TABİ Kİ YAPILACAK, SORULAR SORULACAK AMA BUNLARI BELİRLİ SINIR İÇİNDE YAPMAK GEREKİR. HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUM."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.. "Siyasi hayatım boyunca şahsım da zaman zaman medyadan zarar görmeme rağmen farklı seslerin, farklı kültürlerin kendini ifade edebilmesi, fikirlerini rahatlıkla söyleyebilmesi için mücadeleler verdim, vermeye devam ediyorum" diyen Erdoğan, eleştirilerini de sıraladı.

Cumhurbaşkanı mesajında, "Maalesef fikir özgürlüğü konusundaki hassasiyetimizi istismar eden bazıları, dezenformasyon yaparak manipülatif haberlerle milletimizin kardeşliğini, devletimizin bütünlüğünü bozmaya çalışıyor. Geçmişte Türkiye vesayet odaklarından, onların medya aracılığıyla demokrasiyi, hukuku, seçilmiş hükümetleri baskı altına alma çabalarından çok çekmiştir" ifadesine yer verdi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz