Türkiye'den Suriye'ye İdlib uyarısı

Türkiye'den Suriye'ye İdlib uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İdlib'deki olayları değerlendirdi, Suriye Hükümeti'nin tutumunun siyasi çözümü baltalayacağı uyarısında bulundu. DÜN akşam saatlerinde Rusya ve İran'ın büyükelçileri Dışişlerine çağırıldı ve ihlallerin sonlandırılması istendi. Amerika Birleşik Devletleri, terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki bölgenin resmi olarak tanınacağı iddiasını yalanladı ancak örgütü düzenli orduya çevirmek için de ilk adımı attı.

Suriye Hükümeti'nin muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentine yönelik saldırıları Türkiye'nin tepkisini çekti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hükümetin Nusra bahanesiyle ılımlı muhalifleri vurduğunu belirterek, bu tutumun siyasi çözüm sürecini baltaladığını söyledi. Çavuşoğlu, "Soçi'de bir araya gelecek kesimler bunu yapmamalı" uyarısında bulundu.

Rusya ve İran'ın Ankara Büyükelçileri ise, bölgedeki saldırılar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Türkiye'nin bu konudaki tepkisi ile rahatsızlığının güçlü ifadelerle dile getirildiği vurgulanırken, ihlallerin sona ermesi talep edildi.

Terör örgütü PYD/PKK'nın işgali altındaki 28 bin kilometrekarelik Suriye toprağının, müttefikleri Amerika Birleşik Devletleri tarafından bağımsızlık anlamında tanınacağı iddiası yalanlandı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, ülkenin toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirterek, birleşik bir Suriye'den yana olduklarını aktardı.

Tüm taraflara birlikte hareket etme önerisini yineleyen Washington, Suriye Hükümeti'nin IŞİD ile mücadele gücü olmadığını ve Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun faaliyetlerini sürdüreceğini ifade etti.

Buna karşın Amerikan yönetimi, örgütü düzenli orduya çevirmek için de ilk adımı attı. "Sınır muhafızları" adı verilecek oluşum için ilk etapta 400 teröriste özel eğitim verildiği öne sürüldü.

Eğitimler ise Haseke’nin güneyindeki bir kamp ile Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı yakınlarında yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Trump yönetiminin İran'la yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin kararını Cuma günü vereceğini de bildirdi.

Ankara-Bağdat ilişkilerine olumlu yönde etki edecek bir açıklama geldi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türkiye ile ticaret, sınır kontrolleri ve petrol sevkiyatı konularında gelişen "büyük iş birliğinin" sürmesini istediklerini söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz