Trump'tan "göçmen reformu" konusunda yumuşama sinyali

Trump'tan "göçmen reformu" konusunda yumuşama sinyali

Amerikan Başkanı Donald Trump, milyonlarca illegal göçmenin ülkede kalabilmesinin önünü açacak yasal düzenleme yapılmasına sıcak baktığını bildirdi. Düzenleme konusunda Kongre ile uzlaşmaya varmak istediğini açıklayan Trump, uzlaşma için ABD-Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın vazgeçilmez olduğunu kaydetti.

ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle Beyaz Saray'da bir araya gelen Başkan Donald Trump, göçmen reformu konusunda basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Kongrede iki parti arasında uzlaşmayla varılacak bir göçmen reformuna destek verebileceğini dile getiren Trump, "Eğer bu konuda ileri bir adım atarsanız ben de ateşi düşürecek adımı atarım" dedi.

Öncelikle ABD'ye çocuk yaşta illegal yollarla getirilip bu ülkede kalan genç göçmenlerle ilgili sorunun ve ABD-Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın ele alınması gerektiğini vurgulayan Trump, söz konusu duvarın uzlaşmanın en önemli parçalarından biri olduğunun altını çizdi.

Öte yandan Trump, göçmen zinciri ve "Yeşil Kart" çekilişinin sonlandırılması konusunda daha önce yaptığı çağrıları bir kez daha yineleyerek, "ABD'ye insanlar çekilişle değil, yeteneklerine göre seçilerek alınmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Trump, daha önceki açıklamalarında ABD'de yasa dışı olarak bulunan yaklaşık 700 bin göçmenin sınır dışı edilmesi gerektiğini belirtmiş ve bu konuda gerekli yasal düzenlemeyi yapması için Mart ayına kadar Kongreye süre vermişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz