Erdoğan ile Kitaroviç beştepe'de görüştü

Erdoğan ile Kitaroviç beştepe'de görüştü

Beştepe'de Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nı ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile bölgesel ve terörle mücadele konularını görüştüklerini söyleyen Erdoğan, Beşiktaş'ın yeni transferi Vida için ise, "Sonunda Hırvatistan'dan çok ciddi bir ithalat yaptık" dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Kitarovic'i, Beştepe'de törenle karşıladı.

Daha sonra baş başa görüşmeye geçen ikili, görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlarda barış ve refahın yaygınlaştırılması için Hırvatistan ile olan işbirliğine önem verdiklerini söyledi.

"GEREK TİCARET HACMİMİZİN GEREKSE KARŞILIKLI YATIRIMLARIN ARTIRILMASINI ARZU EDİYORUZ. EKONOMİK VE TİCARİ İŞBİRLİĞİMİZİN ÜLKELERİMİİZN GERÇEK OLANAKLARINI YANSITACAK DÜZEYE YÜKSELTİLMESİ İÇİN ORTAK İRADEYE SAHİBİZ. HIRVATİSTAN'DA ÖZELLİKLE TURİZM, BANKACILIK, YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜNDE BAŞARIYLA FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIMIZ VAR. BU FİRMALARIMIZIN SORUNLARINA İLİŞKİN GEREKEN DESTEĞİN VERİLECEĞİNE İNANCIM TAMDIR. ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DAHA ÇOK TÜRK FİRMASININ HIRVATİSTAN'A YATIRIM YAPMASINI UMUT EDİYORUZ VE BU KONUDA FİRMALARIMIZA GEREKLİ DESTEĞİ SUNACAĞIZ."

Mevkidaşı ile bölgesel konuları görüştüklerini belirten Erdoğan, FETÖ ile mücadeleye de değindi.

"TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNU DA SAYIN CUMHURBAŞKANI İLE ETRAFLICA ELE ALDIK VE BU KONUYLA İLGİLİ KENDİLERİ DE FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BALKAN COĞRAFYASINDAN KÖKÜNÜN KAZINMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI DOSTLARIMIZIN DA DESTEĞİYLE SÜRDÜRECEĞİZ VE BU KONUDAKİ HASSASİYETLERİ SEBEBİYLE DE KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM."

AB üyeliği konusunda Türkiye'yi destekleyen açıklamaları hatırlatılan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç'e ise, "birliğin Türkiye'yi uzun süredir bekletmesi ne kadar doğru" şeklinde bir soru yöneltildi.

Kitaroviç de, Türkiye'nin AB yolunda olmasının, birlik açısından hayati öneme sahip ve faydasına olduğunu kaydetti. Mevkidaşının bu ifadelerinin ardından Erdoğan yeniden söz aldı ve ilginç bir benzetmede bulundu.

"ASLINDA BİZ BU YILIN 2017'NİN SONUNDA HIRVATİSTAN'DAN ÇOK CİDDİ BİR İTHALAT YAPTIK. BEŞİKTAŞ, HIRVATİSTAN MİLLİ TAKIMININ ÇOK ÖNEMLİ OYUNCUSU OLAN VİDA'YI TRANSFER ETTİ. BU ÖNEMLİ BİR İTHALATTI.HIRVATİSTAN İÇİN DE ÖNEMLİ BİR İHRACATTI. HAYIRLI OLSUN."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz