Erdoğan, Pavlopulos ile Lozan konusunda tartıştı

Erdoğan, Pavlopulos ile Lozan konusunda tartıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi ziyaret için Yunanistan'daydı... Erdoğan, Yunan mevkidaşı Pavlopoulos tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. İkilinin baş başa görüşme öncesi yaptıkları açıklama ise Lozan restleşmesine dönüştü. Erdoğan daha sonra Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile biraraya geldi... Lozan gerginliği ortak basın toplantısında da sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret için Yunanistan'da...

Yunan Parlamentosu önündeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakan Erdoğan, mevkidaşı Pavlopoulos tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

Erdoğan ile Pavlopoulos'un görüşmesi kameralar önündeki bir açık oturum gibi geçti...

Pavlopulos'un "Lozan anlaşmasının güncellenmesine gerek yok" sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.

ERDOĞAN: "HALA ANLAŞILMAYAN BAZI İNCELİKLER VAR. 94 YIL ÖNCE YAPILMIŞ BİR ANLAŞMA VE BU ANLAŞMA SADECE TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA YAPILMIŞ BİR ANLAŞMA DEĞİLDİR. AMA YUNANİSTAN'DA, BATI TRAKYA'DA MÜSLÜMANLARIN BAŞMÜFTÜSÜNÜ HALA ORADAKİ DİN ADAMLARI SEÇEMEMİŞTİR. BU NASIL OLUYOR DA LOZAN'IN UYGULAMADA OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ. DEMEK Kİ LOZAN UYGULAMADA DEĞİL....."

Erdoğan, Kıbrıs sorunu üzerinden de tepkisini sürdürdü...

ERDOĞAN:"KIBRIS'LA İLGİLİ GÖRÜŞMEDE SİZ YOKTUNUZ BEN İÇERİSİNDEYDİM. YUNANİSTAN GİBİ TÜRKİYE DE GARANTÖR ÜLKE. FİNAL GÖRÜŞMELERİNİN BİZZAT İÇERİSİNDE OLDUM, KOFFİ ANNAN'LA BERABER SÜRECİ BİRLİKTE YÜRÜTTÜK. ORADAKİ GÖRÜŞMELERDE, ÇÖZÜME GİTMEK GEREKİRKEN, ORADA ALINAN KARARLAR YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİ. "BİZİM HEDEFİMİZ ŞU; KIBRIS'TA KALICI, ADİL BİR ÇÖZÜM BULALIM, AYNI ŞEYİ EGE'DE BULALIM. BUNLAR, 'LOZAN'DA ŞÖYLE OLMUŞ, BÖYLE OLMUŞ...' TAMAM EYVALLAH AMA BİZ O ZAMAN OLMASI GEREKENLERİ ŞÖYLE BİR AN ÖNCE YAPALIM. KOLAY DEĞİL, 94 YIL GEÇTİ BU ARADA, 94 YILDA BİRÇOK ŞEY DEĞİŞTİ..."

Pavlopulos, Erdoğan'ın Kıbrıs'la ilgili sözleri üzerine, "Bana Kıbrıs konusunda cumhurbaşkanı mahiyetiyle bir karşılaştırma yaptınız. Ancak Yunanistan’da anayasa gereğince cumhurbaşkanı statüsü Türkiye’de sizin sahip olduğunuz yetkilere sahip değildir" dedi.

Pavlopulos Erdoğan'ın Lozan çıkışı ile ilgili de "Hem hukuk profesörü hem devlet adamı olarak söylüyorum, anlaşmanın veya hukukun, hukuk ilkelerinin güncelleşmesi, reformu mümkün değildir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pavlopulos'ın bu sözlerini de yanıtsız bırakmadı.

ERDOĞAN: "BEN HUKUK PROFESÖRÜ DEĞİLİM AMA SİYASİ HUKUKU İYİ BİLİRİM. “ANLAŞMANIN GÜNCELLEŞMESİ” DİYE BİR ŞART VARDIR VE BUNU DA BİZ YAPARIZ. YETER Kİ ÜLKELER BU KONUDA MUTABIK KALSINLAR. VE BUNUN DÜNYADA ÇOK ÖRNEKLERİ VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile görüştü.. Ardından ortak basın toplantı düzenledi..

Lozan gerginliği burada da devam etti; Çipras, "Lozan Anlaşması'nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz" dedi, Erdoğan tepkisini bir kez daha gösterdi...

ERDOĞAN: "LOZAN SADECE EGE'Yİ Mİ KAPSIYOR EGE'NİN DIŞINDA LOZAN'LA İLGİLİ HİÇBİR ŞEY YOK MU BATI TRAKYA'DAKİ AZINLIKLARIN HUKUKU YOK MU ŞİMDİ BURADAKİ AZINLIKLARIN HUKUKUNU BU ANLAŞMAYLA NASIL TEMİNAT ALTINA ALACAĞIZ"

Erdoğan'ın, Batı Trakya Türklerinin durumuna ilişkin sözlerine yanıt veren Çipras ise "konu bizim iç işimiz, başkalarının karışmasını istemeyiz" dedi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'da bulunan darbeci askerlerle ilgili de bir çağrıda bulundu...

ERDOĞAN: "YUNAN YARGISINA BENİM BİR ÇAĞRIM VAR. O DA ŞUDUR: GECİKMİŞ ADALET ADALET DEĞİLDİR"

Bir kez daha kuvvetler ayrılığı vurgusu yapan Çipras,"Bunun Yunan yargısını ilgilendiren bir konu olduğunu belirttim. Yunanistan'da yargı bağımsızdır" dedi...

Kıbrıs sorunu da bir kez daha masadaydı; Erdoğan, Çipras'ın "Kıbrıs'la ilgili olarak ben 43 yaşındayım ve 43 yıldır bu mesele açık. Bu çerçevede kimin suçlu olduğuna dair tartışma söz konusu" sözlerine yanıt verdi...

ERDOĞAN: "YAŞI İTİBARIYLA ÇİPRAS'IN 43 YILDIR DEVAM EDİYOR DEMESİ, BEN DE 63 YILDIR YAŞADIM, YAŞIYORUM. BEN BURADA CİDDİ BİR TECRÜBEYE SAHİBİM. BU SÜREÇTE MİNDERDEN KİMLERİN KAÇTIĞINI DA ÇOK İYİ BİLİYORUM"

Temaslardan sonra, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve eşi Vlasia Pavlopoulos tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna resmi akşam yemeği verildi. Erdoğan, burada bir teşekkür konuşması yaptı.

"ÇOK KRİTİK DÖNEMLERDEN GEÇTİĞİMİZ BÖLGEDE CİDDİ SIKINTILARI YAŞADIĞIMIZ BİR DÖNEMDE DAYANIŞMAMIZIN ÇOK DAHA BÜYÜK ÖNEM ARZ ETTİĞİNE İNANIYORUM. BİZİM ARTIK SİYASİ, ASKERİ EKONOMİK, KÜLTÜREL TURİZM BÜTÜN BU ALANLARDA İŞBİRLİĞİMİZ ÖNEM İFADE EDİYOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz