"Bir bankamız hakkında ABD'den bilgi talebi var"

"Bir bankamız hakkında ABD'den bilgi talebi var"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi'nin sadece bir Türk bankasıyla ilgili bilgi talebi olduğunu söyledi. Bankanın adı vermeyen ancak bir kamu bankası olduğunu belirten Şimşek, yaşanan belirsizliğin bankacılık sektörünü etkilemesi durumunda gereken desteği vereceklerini söyledi.

ŞİMŞEK: "BUGÜN İTİBARIYLA BİR BANKAMIZ HARİÇ HİÇBİR BANKA HAKKINDA ABD HAZİNESİ'NİN BAŞLATTIĞI BİR BİLGİ TALEBİ DAHİ YOK. SADECE BİR BANKAMIZLA İLGİLİ, Kİ O KONUDA DA AÇIKLAMA YAPILDI, BİR BİLGİ TALEBİ VAR."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Amerika Birleşik Devletleri'nde devam eden davayla ilgili konuştu; bir banka dışında bilgi talebinde bulunulmadığını söyledi...

ŞİMŞEK: "DAVANIN BİR PARÇASI OLARAK SORUŞTURMAYA DÖNÜŞEBİLİR. BUGÜN İTİBARIYLA BİLİNEN KAMU BANKASI DIŞINDA... BANKACILIK SEKTÖRÜ ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK KRİTİK. BU BELİRSİZLİK ETKİLERSE BİZ GEREKEN DESTEĞİ MEVCUT YASAL ÇERÇEVEDE SAĞLARIZ."

Şimşek, çok yakında makro ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacaklarını belirtti. Türkiye'de 25 bin şirketin döviz yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Bakan, küçük ve orta ölçekli şirketlere sınırlama getireceklerini söyledi.

ŞİMŞEK: "BU 25 BİN ŞİRKETİMİZİN 23 BİNİNİN DÖVİZ YÜKÜMLÜLÜĞÜ 15 MİLYON DOLAR VE ALTINDA. BUNLAR NİSPETEN KÜÇÜK, KISMEN ORTA ÖLÇEKLİ ŞİRKETLER. 23 BİN ŞİRKETİN AÇIK POZİSYONDAKİ PAYI YÜZDE 16 CİVARI. 2 BİN BÜYÜK FİRMANIN İSE PAYI YÜZDE 84 CİVARI. BİZ İLK AŞAMADA 2 BİN FİRMAYA İLİŞKİN VERİ TOPLAMANIN YASAL ALTYAPISINI BU HAFTA OLUŞTURDUK. BU KÜÇÜK VE KISMEN ORTA ÖLÇEKLİLERE BİZ DOĞRUDAN DOĞRUYA SINIRLAMA GETİRECEĞİZ. NİYETİMİZ ŞU; HANE HALKINA ALDIĞIMIZ TEDBİRE BENZER BİR TEDBİR ALACAĞIZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz