İstanbul'da ekmekte yeni düzenleme

İstanbul'da ekmekte yeni düzenleme

İstanbul'da yıllbaşından itibaren ekmeğin ağırlığının 50 gram düşürülmesi ve aynı fiyattan; yani 1 Lira 25 Kuruştan satılması planlanıyor...Gerekçe "israfın önüne geçmek"... Ancak İstanbul Fırıncılar Odası "uygulama israfı önlemez" diyor; vatandaş ise "gizli zamma" tepkili...

İstanbul'da 250 gram ekmek 1 lira 25 kuruştan satılıyor.. Yılbaşından itibaren ise ağırlığının 50 gram düşürülerek 200 gramdan ve aynı fiyattan satılması planlanıyor..

"ŞUANDA UN FİYATLARI EKMEK 1.25 OLDUĞUNDA 1 ÇUVAL UNUN FİYATI 55 LİRAYDI. ŞUANDA 75 80 LİRA YANİ BU DA %50 ZAM DEMEK.. İŞÇİMİZE PARA VEREMİYORUZ BORCUMUZU ÖDEYEMİYORUZ.."

Uygulamanın gerekçesi ise ekmek israfının önüne geçmek... Bu kararı desteklemediklerini söyleyen İstanbul Fırıncılar Odası başkanı Fahri Özer'e göre bu uygulama israfın önüne geçemez...

"DÜŞÜK GRAMAJ HER ZAMAN FIRINCININ ALEYHİNEDİR. DOLAYISIYLA BU KARARIN DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ. BUNUN BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ. EKMEĞİN GRAMIYLA DEĞİL DE FIRIN YAPIMI DURDURULSUN, BU İŞ KÖKÜNDEN ÇÖZÜLÜR GRAMLA BU İŞ ÇÖZÜLMEZ "

Özer, en büyük israfın zincir marketlerin iade ettiği ekmeklerden kaynaklandığına vurgu yapıyor..

"EĞER İSRAF AZALTILMAK İSTENİYORSA FIRIN YAPIMININ ÖNÜNE GEÇİLSİN EN BÜYÜK İSRAF FIRINLARDA OLUR. ZİNCİR MARKETLERİN ALIP GERİ İADE ETTİĞİ EKMEKLERDE EN BÜYÜK İSRAF BURALARDA VAR... "

vatandaş ise planlanan gizli zamma tepkili...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz