TEOG yerine gelen sistem tartışmaları

TEOG yerine gelen sistem tartışmaları

Lise ve üniversiteye giriş sistemine ilişkin tartışmalar dinmiyor... Öğrencilerde kaygının arttığını söyleyen uzmanlara göre, yüksek öğretime giriş sınavıyla ilgili hala belirsizlikler var...Eğitim-Sen yetkilileri ise, liseye geçişte uygulanacak olan yeni model nedeniyle, bazı öğrencilerin imam hatip liselerine gitmek zorunda kalacağını iddia ediyor.

Lise ve üniversiteye giriş sistemindeki yeni model üzerine yapılan tartışmalar sürüyor.

"SÜREKLİ BELİRSİZLİK VE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ KAYGILANDIRDI. "

En son üniversiteye giriş sınavının bir gün yerine iki günde yapılmasına ve soru sayısının 80'den 120'ye çıkarılmasına karar verilmişti. Ancak, eğitimciler sistemde hala belirsizlikler olduğu görüşünde...

"SADECE KILAVUZUN AÇIKLANMASI VE BELİRSİZLİKLERİN GİDERİLMESİ GEREKİYOR. BUNLARIN BAŞINDA OBP VE PUAN TÜRÜ SON ANA BIRAKILMAMALI AĞIRLIK OBP VARDI. AĞIRLIĞI KALDIRILDI. İKİ BİLEŞEN OLUNCA ŞİŞİRME NOTLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYORDU AMA ŞİMDİ ŞİŞİRME NOT SORUNU VAR BUNUN ÇÖZÜLMESİ LAZIM"

Liselere geçişte ise, TEOG yerine adrese dayalı kayıt sistemi uygulanacak. Başarı düzeyi yüksek okullar için ise, isteyen öğrenciler merkezi sınava girecek. Ancak sınavla öğrenci alacak yaklaşık 600 okul, hala belli değil. Mayıs ayında açıklanması bekleniyor.

"MAYIS AYI GEÇ BİR TARİH ÖĞRENCİLER ACABA HANGİ OKULLAR OLCAK DİYE KAYGILANIYOR. BELİRSİZLİK KAYGIYI ARTTIRIYOR"

Bu noktada, Eğitim-Sen yetkililerinin de eleştirisi var. Eğitim-Sen'e göre, yeni sistemde sınavla girilecek 600 okulun en az yarısı imamhatip olacak. 193 proje okuldan 170'nin imam hatip olduğunu söyleyen sendika yetkilileri, yüzde 10luk başarı dilimindeki öğrencilerin fen ve sosyal bilimler liselerindeki kontenjan sınırı nedeniyle Anadolu imam hatip liselerine yerleşmek zorunda kalacağını öne sürüyor.

Eğitimci İlhan Sevin, böyle bir durumun önüne geçebilmek için söz konusu okulların objektif bir çalışmayla belirlenmesi gerektiğini söylüyor.

"BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN GEÇMİŞŞ YILLARDA AKADEMİK BAŞARISI YÜKSEK OKULLAR BELİRLENEREK LİSTE AÇIKLANMALI YOKSA SUBJEKTŞF DEERLENDİRME YAPILIRSA ÖĞRENCİLER DE TELAŞLANACAK. PUAN KRİTERİ YÜZDELİK DİLİM KRİTERİ BAZ ALINIRSA TARTIŞMA YAŞANMAZ"

Sevin, liselere geçiş için yapılacak merkezi sınava 6 ve 7. sınıf derslerinin de dahil edilmesinin aceleye getirildiği görüşünde...

"BU SENE SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLER 8. SINIF ÇIKACAK DİYE ONA ÇLIŞTILAR. ŞİMDİ 6-7'Yİ NASIL YETİŞTİRCEKLER BU YIL YUMUŞAK BİR GEÇİŞ YAPILIR SENEYE SORULUR VE 60DAN FAZLA SORU SORULMALI"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz