FBI'dan çarpıcı rapor "nefret suçları artışta"

FBI'dan çarpıcı rapor "nefret suçları artışta"

Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD’de nefret suçlarının geçen yıl arttığını açıkladı... Özellikle müslümanları hedef alan nefret suçlarındaki artış daha keskin...

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu, her yıl açıkladığı Genel Suç Raporu kapsamında 2016 yılı nefret suçları istatistiklerini kamuoyuna duyurdu...

Rapora göre, ABD genelinde bir yılda kayıtlara giren nefret suçu sayısı 2016 yılında 321 artış göstererek toplam 6 bin 121'e yükseldi.

Özellikle Araplar’ı, müslümanları ve trans bireyleri hedef alan nefret suçlarındaki artış ise daha keskin.

Trans bireylere yönelik suç oranı yüzde 44 artarken, Araplar’a karşı bu artış yüzde 38, Müslümanlar’a karşı yüzde 19,5 oldu. Beyaz karşıtı nefret suçları yüzde 17,5 yükseldi; Latin karşıtı olaylarda da yüzde 15 artış oldu.

Yahudi karşıtı nefret suçlarındaki artış yüzde 3 olurken, Siyahlara yönelik suçlarda binde 3 azalma oldu.

FBI nefret suçunu, kişinin ırkı, etnik kökeni, soyu, dini, engellilik durumu, cinsiyeti, cinsel yönelimi ve cinsel kimliğine karşı önyargıdan kaynaklanan suç olarak tanımlıyor.

ABD’nin nefret suçları istatistikleri bir yıl geriden takip ediliyor ve sadece rapor edilmiş olayları kapsıyor. Gerçek sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz