Russia Today ABD'de "yabancı ajan" statüsüne girdi

Russia Today ABD'de "yabancı ajan" statüsüne girdi

Russia Today, artık Amerika Birleşik Devletleri'nde resmen "yabancı ajan"... Washington yönetiminin "yabacı ajan" olarak kaydolmasını istediği Rus basın kuruluşu, kendilerine verilen sürenin dolmasına az bir zaman kala talebi yerine getirdi. Krize yol açan uygulama sonrası Moskova da CNN ve Amerika'nın Sesi kuruluşlarının aynı şekilde kayıt edilmesi misillemesini gündemine aldı.

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki basın kuruluşlarına ilişkin kriz, Washington'ın ısrarı sonrası tırmanışa geçti. Russia Today, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine "yabancı ajan" statüsüne girdi.

Ülkede başka bir devlet için lobicilik yapan kişi ve kurumları hedef alan FARA yasası kapsamında değerlendirilen Russia Today'e pazartesi günü sonuna kadar "yabancı ajan" olarak kaydolması için süre verilmişti. Kararı kuruluşun Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan açıkladı.

Simonyan, Washington'ın kararına uyacaklarını fakat mahkemeye de gideceklerini söyledi.

Washington, kuruluşun "Kremlin'in propaganda aracı" olduğunu iddia ediyor.

Bu gelişmenin ardından ise Moskova misilleme için harekete geçti. Kremlin, halihazırda tasarısı üzerinde çalışılan "yabancı ajan-medya" kanunun kapsamına Amerika’nın Sesi ve CNN'in dahil edilebileceğini bildirdi.

Tasarı, bu hafta içinde hazırlanıp incelemeye alınacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz