İki lider ortak basın toplantısında konuştu

İki lider ortak basın toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 ülkeyi kapsayan yurtdışı ziyaretlerinin ilk durağı olan Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. İki lider, daha sonra ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Suriye'de siyasi bir çözüm konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Putin de, iki ülke arasındaki ilişkilerin kriz öncesi seviyeye ulaştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç ülkeyi kapsayan önemli bir tura çıktı. İlk durağı Rusya olan Erdoğan, Soçi kentinde Rus lider Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan, görüşme öncesi açıklama yaptı.

"GEREK BÖLGEDE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZ BUNUN YANINDA BÖLGE SORUNLARINA YÖNELİK DAYANIŞMAMIZ, GELECEĞE YÖNELİK GÜVENİMİZİ DE ARTIRIYOR. ARAMIZDAKİ SİYASİ, ASKERİ, EKONOMİK, TİCARİ BÜTÜN BU İLİŞKİLER HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM EDİYOR."

İki lider arasında 2 saat 10 dakika süren başbaşa görüşmenin ardından, heyetlerarası görüşmeye geçildi.

Görüşmeler sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yükseliş gösterdiğine dikkat çekti.

"TABİ EVVELCE 100 MİLYAR DOLAR OLARAK AÇIKLADIĞIMIZ HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN İŞ ADAMLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ VİZE DE DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM ENGELLERİ KALDIRMAMIZ GEREKİYOR. "VİZE MUAFİYETİ REJİMİNİN ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLMESİ BU NOKTADA ÖNEM ARZ EDİYOR."

Erdoğan'ın gündeminde Suriye krizi de vardı.

"GÖRÜŞMELERİMİZDE BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KONULARI DA ELE ALMA FIRSATIMIZ OLDU. ÖZELLİKLE SURİYE İHTİLAFINA İLİŞKİN SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRME FIRSATINI BULDUK."GELİNEN NOKTADA SİYASİ ÇÖZÜME ODAKLANABİLECEĞİMİZ BİR ZEMİN OLUŞTUĞU HUSUSUNDA MUTABIKIZ."

Basın toplantısında söz alan Putin de, Rusya-Türkiye ilişkilerinin kriz öncesi seviyesine ulaştığını belirtti. Suriye kriziyle ilgili de açıklama yapan Putin, bölgede şiddetin azaldığını ve diyalog için şartların oluşmaya başladığını söyledi.

Rusya lideri, Türk Akımı Projesi ile ilgili kısa zamanda sunum çalışmalarına başlanacağını da kaydetti.

Erdoğan, Rusya'nın ardından, Körfez krizinde arabulucuk yapan Kuveyt’i ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı'nın 3. ve son durağı ise Katar olacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz