Rusya ve ABD'nin Suriye açıklamasına Erdoğan'dan tepki

Rusya ve ABD'nin Suriye açıklamasına Erdoğan'dan tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi kameraların karşısına geçti... Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin "Suriye krizi için askeri çözüm mümkün değil" yönündeki açıklamasını eleştiren Erdoğan, "Bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim" dedi. Erdoğan - Putin görüşmesinde ise "ilişkilerin normale döndüğü" mesajı verildi.

ERDOĞAN - BEN BU İFADELERİ ANLAMAKTA DOĞRUSU ZORLANIYORUM. YANİ ŞİMDİ ASKERİ ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL DENİLİYOR, ÖBÜR TARAFTA MERKEZİ YÖNETİMİN ŞU ANA KADAR ASKERİ YÖNTEMLERLE ÖLDÜRDÜĞÜ İNSAN SAYISI 1 MİLYONA ULAŞTI. ÇEKSİNLER ASKERLERİNİ, SİYASİ YÖNTEME BAŞVURULSUN SEÇİME GİTMENİN YOLLARI ARANSIN.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin "Suriye" açıklamasına tepki gösterdi.
Rusya ziyareti öncesi havalimanında konuşan Erdoğan, bu konuyu Rusya Devlet Başkanı Putin'le de görüşeceklerini söyledi.

ERDOĞAN - DÜNYAYI ALDATMA YÖNTEMLERİNE GİTMEYELİM. ARTI BU BÖLGEYİ EN İYİ TANIYAN BİZİZ. 'BİZ IRAK'TA DURMAYACAĞIZ, KALMAYACAĞIZ' DEDİLER, 'IRAK'I TAMAMEN BOŞALTACAĞIZ' DEDİLER. BOŞALTTILAR MI? BOŞALTMADILAR. ŞU ANDA IRAK'TA HALEN VAR MI, VAR. YANİ DÜNYA AHMAK DEĞİL. BAZI GERÇEKLER FARKLI SÖYLENİYOR UYGULAMASI FARKLI OLUYOR. SADECE AMERİKA'NIN SURİYE'YE ZIRHLI TAŞIYICI OLARAK 3 BİN 500'Ü AŞKIN TIRLARLA GETİRDİĞİ SİLAHLAR VAR, ARAÇ GEREÇ, MÜHİMMAT VAR. ASKERİ YÖNTEM DEĞİLSE BUNLAR NE?

"Şu anda gündemimizde ağırlıklı olarak İdlib var" diyen Erdoğan, Afrin konusunda da mesaj verdi.

ERDOĞAN - AFRİN'İN ZAMAN ZAMAN BİZE KARŞI OLAN TACİZİNİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ. ONA YÖNELİK DE GEREKLİ ADIMLARI ATMAKTA KARARLIYIZ. BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DE O KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK.

Cumhurbaşkanı, Rusya ziyaretinden sonra Kuveyt ve Katar'da da önemli görüşmeler yapacağını söyledi.

ERDOĞAN - KÖRFEZ'DEKİ TÜM ÜLKELER BİZİM KARDEŞİMİZ, KADİM DOSTUMUZDUR. MAALESEF BİR SÜREDİR BÖLGEDE KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRMA SİYASETİ İZLENİYOR. BUNUN DA KİMLER TARAFINDAN TEDAVÜLE KONULDUĞUNU BİZ ÇOK İYİ BİLİYORUZ. ASLINDA DÜNYA DA ÇOK İYİ BİLİYOR.

Erdoğan daha sonra Soçi'ye giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le biraraya geldi. Görüşme öncesi liderlerin mesajları vardı.

İki ülke arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerin artarak devam ettiğini belirten Erdoğan, "Dayanışmamız, geleceğe yönelik güvenimizi de artırıyor" dedi.

Putin de "Türki ye ile Rusya arasındaki ilişkilerin, artık tümüyle eski haline döndüğünü söyleyebiliriz" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz