Meclis başkanlığı yarışı

Meclis başkanlığı yarışı

muhalefetin ardından, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de Meclis Başkanlığı için adayı belirlendi. İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanlığı'na aday gösterildi.

Meclis Başkanlığı için seçim süreci başladı.

Adalet Ve Kalkınma Partisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yaptığı istişare toplantıları sonucu adayını belirledi. İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanlığına aday gösterildi.

Cumhuriyet Halk Partisi, Meclis Başkanlığı için İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel'i aday gösterirken, MHP'nin Meclis Başkanı adayı ise İstanbul Milletvekili Celal Adan olarak açıklandı. HDP ise Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ı aday gösterdi.

İsmail Kahraman'ın görev süresi 22 Kasım'da dolacak. Meclis başkanını belirleyecek olan seçim 20 Kasım'da toplanacak Meclis genel Kurulu'nda yapılacak.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak.

Yeni Meclis başkanının, seçimin ilk iki turunda seçilebilmesi için üye tam sayısının üçte ikisi yani 367 milletvekilinin oyu aranacak... İlk iki turda başkan seçilememişse, yapılacak üçüncü oylamada salt çoğunluğun 276 vekilin oyunu alan aday Meclis Başkanı olacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilecek.

Meclis'te başkanlık seçimleriyle birlikte Başkanlık Divanı da belirlenecek.

Meclis Başkanlığı adaylığı için başvuru süresi ise 16 Kasım'da sona erecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya hareketinden önce Kahraman'ın adaylığını değerlendirdi.

"MALUMUNUZ ŞU ANDA İSMAİL BEY GEREK SİYASETTEKİ DENEYİMİYLE GERÇEKTEN YAKIN SİYASİ TARİHE OLAN VUKUFİYETİYLE DEĞERLİ BİR MİLLETVEKİLİDİR. "

Erdoğan, Kahraman'ın adaylığı için "kendi tercihi" dedi.

"İSMAİL BEYİN BU KARARINI BEN DE SİZLER GİBİ YENİ ÖĞRENMİŞ BULUNUYORUM. BANA DÜŞEN HAYIRLI OLSUN DEMEKTİR. ÇÜNKÜ BENİM OY HAKKIM DA YOK. SADECE PARTİNİN GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANIYIM."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya da soruları yanıtladı.

" MECLİS BAŞKAN ADAYLIĞINA MİLLETVEKİLLERİ KENDİLERİ MÜRACAAT EDİYORLAR ...BEN TÜM ADAYLARA HAYIRLI UĞURLU OLSUN DİYORUM "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz