Emlak komisyonlarına düzenleme geliyor

Emlak komisyonlarına düzenleme geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı; emlakçıların alacağı komisyonların düşürüleceğini açıkladı... Hazırlanan yeni yönetmelik taslağı mevcut şekli ile kabul edilirse emlakçılar alım satımda satış bedelinin yüzde 3’ünden, kiralamada ise 1 aylık kiradan fazla ücret talep edemeyecek. Yeni taslağa göre vatandaşın cebinden ev alıp kiralarken daha az para çıkacak.

Emlak komisyonlarına düzenleme geliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yönetmelik taslağına son şeklinin gelecek görüşler doğrultusunda verileceğini belirten Tüfenkci, emlak alım satımındaki hizmet bedelinin yüzde 3’ü geçmeyeceğini, kiralamada ise bir aylık tutardan fazla olmayacağını belirtti.

Bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödüyor. Buna bir de KDV ilave ediliyor. Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep ediliyor.

Taslak yasalaşırsa hizmet bedelleri ciddi ölçüde düşecek. Vatandaş ev alırken, satarken, ya da kiralarken daha uygun bedel ödeyecek.

Emlak danışmaları ise taslağın yasalaşması halinde özellikle kurumsal firmaların kepenk indirmek zorunda kalacağını söylüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz