Meclis'te bu hafta torba tasarı görüşmeleri sürecek

Meclis'te bu hafta torba tasarı görüşmeleri sürecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda; torba tasarının görüşmeleri bu hafta da sürecek... 7 bakanlığın bütçeleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak... Komisyondaki bütçe görüşmelerinin 23 Kasım Perşembe günü sona ermesi bekleniyor. Bu arada Meclis Başkanlığı seçimi için de süreç devam ediyor. Milliyetçi hareket Partisi'nin başkan adayı Celal Adan oldu.

Meclis yine yoğun bir haftaya giriyor.

Genel Kurul, bu hafta, normal mesai günleri olan salı, çarşamba, perşembe dışında pazartesi ve cuma da çalışacak.

Genel Kurul'da 127 maddelik "torba tasarının" görüşmeleri devam edecek.

Bütçe maratonu da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sürecek.

Komisyonda, bu hafta , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bütçeleri ele alınacak

Bütçenin komisyondaki mesaisinin 23 Kasım Perşembe günü sona ermesi bekleniyor. 2018 yılı bütçe tasarısı ile 2016 yılı Kesin Hesap Kanunu Tasarısı, aralık ayı içerisinde de Genel Kurulda görüşüldükten sonra kabul edilecek ve böylece Meclisin bütçe mesaisi sona ermiş olacak.

Bu arada 2003 yılında hazırlanmaya başlanan, 2011 ve 2015 yıllarında kadük olan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı Meclis Çevre Komisyonu'nda görüşülecek.

Tasarı tabiatın, biyolojik çeşitliliğin, tabii değerlerin, jeolojik mirasın ve peyzajın korunmasına ve sürdürülebilir yönetimine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.
Geçen hafta görüşmeleri başlayan düzenlemenin bir maddesi kabul edilmişti. Meclis Çevre Komisyonu 15 Kasım Çarşamba günü yeniden toplanacak

Bu arada gözler Meclis Başkanlığı seçim sürecinde... Meclis Başkanlığı adaylığı için başvurular DÜN başladı, 16 Kasım 2017 Perşembe günü ise saat 24.00’te sona erecek.

CHP ve HDP'nin Meclis başkanlığı için adayları daha önce belli olmuştu. İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel Anamuhalefet Partisi'nin, Hakkari Milletvekili Selma Irmak da HDP'nin adayı olacak. Milliyetçi Hareket Partisi'nin adayı ise Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise meclis başkanlığı aday belirleme toplantılarına, partisinin grup başkanvekilleriyle yapacağı toplantı ile devam edecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz