Büyük Önder, Anıtkabir'de Törende Anıldı

Büyük Önder, Anıtkabir'de Törende Anıldı

Aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında sevgi, saygı ve özlem ile andığımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk için Anıtkabir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde törenler düzenlendi.

Atatürkün 79'uncu ölüm yılında Ankara'daki ilk toren, Anitkabir'de yapıldı...

Saat 08.00'den itibaren Ankara Garnizonu'nda görevli askerler ile öğrenci ve öğretmenler Anıtkabir'e gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı korumaları, jandarma ve polis özel harekat birlikleri Anıtkabir çevresinde görev yaptı. polis helikopteri Anıtkabir çevresinde devriye uçuşu gerçekleştirdi.

Anıtkabir'e gelen askerlerin, geçen yıl olduğu gibi üstleri aranmadı, elektronik kimlik kartı ile törene alınmaları sağlandı.

Tören, saat 08.45'te devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşüyle başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kortejde; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Ankara Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Erkan Haberal, yüksek yargı organlarının başkanları, kuvvet komutanları, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal'in da aralarında bulunduğu rektörler, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet görevlileri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu, daha sonra İstiklal Marşı seslendirildi.

Ardından Misakı Milli Kulesi'ne geçen Cumhurbaşkanı, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

"VEFATININ 79. YIL DÖNÜMÜNDE KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN BÜYÜK KOMUTANI, CUMHURİYETİMİZİN BANİSİ, İLK CUMHURBAŞKANIMIZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü BİR KEZ DAHA RAHMETLE, HÜRMETLE, SAYGIYLA YAD EDİYORUZ. ATATÜRK'ÜN BİZE BIRAKTIĞI EN ÖNEMLİ MİRASLARDAN BİRİ OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ TÜRKİYE'Yİ MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARMA HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMA SÜRDÜRÜYORUZ. RUHU ŞAD OLSUN!"

Devlet protokolünün ayrılmasıyla Anıtkabir halka açıldı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yılı nedeniyle tören düzenlendi.

Meclis Başkanvekilli Ahmet Aydın, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı, beraberinde heyet ile birlikte saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz