ATA'mızı anıyoruz...

ATA'mızı anıyoruz...

Türk milletinin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e duyulan sevgi ve hasretin İstanbul'da doruğa çıktığı yer, yine Dolmabahçe Sarayı oldu...Büyük önder, her 10 Kasım'da olduğu gibi yaşama veda ettiği Dolmabahçe Sarayı'nda özlemle anıldı. Türkiye'nin dört bir tarafından akın eden vatandaşlar, Ata'nın son nefesini verdiği odada duygusal anlar yaşadı.

O, 57 yıllık hayatına koca bir milletin kurtuluşunu ve yeniden doğuşunu sığdırabilen bir kahraman...

79 yıl önce Dolmabahçe Sarayı'ndaki bu odada, saat 9'u 5 geçe aramızdan ayrıldı. Geçen yıllar ise, ona duyulan sevgiyi ve özlemi hiç dindirmedi, aksine perçinledi.

Bu sene de, her 10 Kasım'da olduğu gibi Dolmabahçe Sarayı, doldu taştı. Girişte izdiham vardı. Bahçeye girenleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarından oluşan barkovizyon gösterisi karşıladı.

Sadece İstanbullular değil, Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için Dolmabahçe Sarayı'na akın etti.

Saatler 9'u 5 geçerken Türkiye'nin her noktasında olduğu gibi Dolmabahçe Sarayı'nda da hayat durdu. Siren seslerinin arasında vatandaşlar Ata için saygı duruşunda bulundu. Dolmabahçe'ye denizden yaklaşan tekneler de Türk bayrağı açtı.

Ardından da İstiklal Marşı okundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu odada ise önce resmi tören yapıldı. Ardından da saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşların ziyaretine açıldı.

Ebedi Başkomutan Atatürk'ün son saatlerini geçirdiği odasını yakından görenler, hissettiklerini anlattı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz