'Türkiye-Pakistan Ortak Pul'u tanıtıldı

'Türkiye-Pakistan Ortak Pul'u tanıtıldı

Türkiye ile Pakistan posta idarelerinin ortak çalışmasıyla iki ülkenin milli marşı şairleri Muhammed İkbal ve Mehmet Akif Ersoy'un fotoğraflarının yer aldığı "Türkiye-Pakistan Ortak Pul" tanıtımı gerçekleştirildi.

Türkiye ile Pakistan posta idarelerinin ortak çalışması olan ve iki ülkenin milli marşlarının şairleri Muhammed İkbal ve Mehmet Akif Ersoy'un yer aldığı "Türkiye-Pakistan Ortak Pulu" tanıtımı yapıldı.

PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik, PTT Pul Müzesi'nde gerçekleştirilen "Türkiye-Pakistan Ortak Pul" konulu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi'nin de katkısı ve Dışişleri Bakanlığının iş birliğiyle basılan anma pulunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye-Pakistan dostluk ve ilişkisinin, Kurtuluş Savaşı'ndaki acıyı Pakistan'dan hissedip kulağındaki ziynet eşyasını gönderecek kadar derin olduğunu ifade eden Bozgeyik, "Bu dostluk sadece 70 yıllık Pakistan'ın kuruluşundan değil, çok daha geriye dayanmış ve öylesine köklü bir hukuk oluşmuş ki her acı günümüzde birlikteyiz ve acılarımızı paylaşmışız, sevinçlerimizde yine birlikte olmuşuz. Sevinçlerimizi birlikte kutlamışız." diye konuştu.

Türkiye-Pakistan Ortak Pulu'nun tanıtımı dolayısıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirten Bozgeyik, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 16-17 Kasım 2016'daki Pakistan ziyaretinde, Türkiye-Pakistan diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümü dolayısıyla planlanan çalışmalardan biri olan ortak pul, umuyoruz ki bu dostluğa katkıda bulanacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Büyükelçi Fazlı Çorman, PTT Pul Müzesi'nde gerçekleştirilen "Türkiye-Pakistan Ortak Pul" konulu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Pakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümünün kutlandığını belirterek, iki ülkede de bu vesileyle etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

Çorman, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde emperyalist güçler tarafından uğradığı saldırılara ve haksızlıklara en büyük tepkinin Pakistanlıların dedeleri ve nineleri olduğunu vurgulayarak, "O dönemde kalbi Türkiye'deki kardeşleriyle çarpan çok sayıda alt kıta Müslümanı Osmanlı ordusunda gönüllü olarak görev yapmış, geride kalan binlercesi yazdıkları yazılarla, topladıkları yardımlarla kardeşliklerini sergilemişlerdir." diye konuştu.

Türkiye ve Pakistan'ın iki milletin kardeşliğinden beslenen yakın diplomatik ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Çorman, "Türkiye-Pakistan ilişkisi kadar özel, menfaate değil gönül bağına dayanan, kudretini iki milletin kardeşliğinden miras alan başka bir ilişki nadirdir." dedi.
"Türkiye ile dostluğumuz kanımızda, inançlarımızda ve ulusumuzun kimliğinde var"

Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi de Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin hikayesinin sıradan bir iş birliği ve dostluk hikayesi olmadığını belirterek, "Bu alternatifsiz, emsalsiz ve sağlam kardeşlik ilişkisi olan, ortak güven ve yakınlığın olduğu, bencil olmayan bir hikaye." diye konuştu.

Görünüşte 70 yıllık olan ilişkilerin köklerinin daha derin ve güçlü olduğunun altını çizen Gazi, "Türkiye ile olan dostluğumuz kanımızda, inançlarımızda ve ulusumuzun kimliğinde var." ifadelerini kullandı.
"Ersoy ve İkbal kardeşlik bağlarını güçlendirmeye devam edecek"

Ortak anma pulunun tanıtımı vesilesiyle Pakistan'ın başkenti İslamabad’ta da tören düzenlendi.

Törene, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Pakistan Posta Ofisinden sorumlu Bakanı Seyid Amir Zaman Buhari, Pakistan Posta Ofisi Genel Müdürü Rubina Tayyab’ın yanı sıra birçok davetli katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Buhari ve Büyükelçi Girgin, iki ülkenin dostluğunu simgeleyen pulun tanıtımını yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz