DÜNYA

ABD 52 Yıl Sonra Yeniden Ay'da

Amerika Birleşik Devletleri'nin 52 yıl sonra Ay'a gönderdiği uzay aracı güvenli şekilde iniş yaptı... Ay'ın güney kutbuna yakın bir bölgeye inen araç, sinyal göndermeye başladı...

Amerikan merkezli Intuitive Machines (İntutif Maşins) şirketinin SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle gönderdiği "Odysseus" (Odisiıs) adlı uzay aracı, Ay'a iniş yaptı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, uzay aracının, Ay’ın güney kutbuna yakın bir bölgeye güvenli  şekilde indiğini bildirdi..

NASA'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Siparişiniz Ay'a teslim edildi" ifadesi kullanıldı..

Intuitive Machines şirketi de "Odysseus'un yeni bir evi var." mesajını paylaştı..

NASA Yöneticisi Bill Nelson (Bill Nelsın)  "Yarım yüzyılı aşkın süredir ilk kez Amerika Birleşik Devletleri, Ay’a geri döndü. Bugün NASA'nın ticari ortaklıklarının gücünü ve vaadini gösteren bir gün" dedi.

İnişten 15 dakika sonra zayıf da olsa sinyal göndermeye başlayan Odysseus, 50 yıldan fazla bir süre sonra Ay'ın yüzeyine inen ilk özel şirket yapımı uzay aracı oldu.

Odysseus, inişiyle 1972'deki "Apollo 17" misyonundan bu yana Ay'ın yüzeyine yumuşak iniş yapan Amerika Birleşik Devletleri'ne ait ilk özel uzay aracı olarak tarihe geçti.

4,3 metre yüksekliğindeki altı ayaklı karbon fiber ve titanyum'dan yapılan iniş aracı, NASA'nın Artemis Misyonu kapsamında kullanmayı planladığı 6 farklı deney için de yük taşıyordu.

NASA, birkaç yıl içinde Ay'a insan gönderme planları kapsamında Intuitive Machines şirketine 118 milyon dolar ödemişti.