TEKNOLOJİ

CES Fuarı’na Katılmaya Hak Kazanan 50 Türk Teknoloji Girişimi Dünya Sahnesine Çıktı

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'na (Consumer Electronic Show-CES) katılmaya hak kazanan 50 Türk teknoloji girişimi dünya sahnesine çıktı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) açıklamasına göre, 150’nin üzerinde ülkeden teknoloji şirketlerinin katıldığı fuarda, Türk startup’lar, dünyanın ilk elektrikli çocuk bisikleti, dünyanın ilk ve tek şartlı taraftar destek platformu, görme engelli çocuklar için akıllı baston ve kahve atıklarını biyo-ham maddeye dönüştüren girişimin de aralarında bulunduğu yenilikçi ürünlerini ilk kez tüm dünyaya tanıtıyor.

CES 2024’de, Türk teknoloji girişimcileri için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan 5 kalkınma ajansının işbirliği ile CES 2024 Türkiye Pavilyonu kuruldu.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa Eskişehir Bilecik ve Batı Akdeniz kalkınma ajansları ile Türk teknoloji girişimcileri, paydaş ve temsilcilerden oluşan 150 kişilik CES 2024 Türkiye Heyeti fuara güçlü bir katılım sağlıyor.

CES 2024 Türkiye Pavilyonu’nda, tüketici elektroniği alanında yenilikçi ve teknoloji odaklı bir ürünü bulunan 50 Türk teknoloji girişimi yer aldı.

Türkiye Pavilyonu’nda tanıtılan Türk teknoloji girişimleri arasında, dünyanın ilk elektrikli çocuk bisikletinden dünyanın ilk ve tek şartlı taraftar destek platformu ve görme engelli çocuklar için akıllı baston girişimine, kahve atıklarını biyo-ham maddeye dönüştüren yerli girişimden giyilebilir teknolojiler, endüstriyel tasarım, dijital lojistik, insansız hava aracı, mobil oyun, e-ticaret için hızlı teslimat çözümleri, ebeveynlerin çocukları için güvenli mobil bakıcılarla buluştukları platform, eğitim teknolojileri, elektronik ve otomasyon çözümlerine kadar yenilikçi teknoloji ürünleri bulunuyor.

Türk startuplar dört gün boyunca ürün ve teknolojilerini tanıtma, potansiyel müşterilerle görüşme ve yeni iş birlikleri kurma fırsatı bulacak. Türk Hava Yolları da CES 2024 Türkiye Heyeti'ne sponsorluk anlaşması kapsamında indirimli bilet temin etti.

CES'te bu yıl dünyanın dört bir yanından yapay zeka, akıllı şehirler, kripto para birimi ve NFT'ler, gıda teknolojisi, dijital sağlık, artırılmış ve sanal gerçeklik, robotik ve dronlar, uzay teknolojisi, oyun ve e-spor, araç teknolojisi ve daha birçok endüstriyi temsil eden farklı teknoloji kategorisinden girişimler sergileniyor.

Dünyanın en önemli girişimcilik etkinlikleri arasında yer alan CES, Web Summit, Slush ve Web Summit Katar'a Türk teknoloji girişimlerinin ortak katılımı, bu yıl ilk kez Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten 5 kalkınma ajansının işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Global pazarlara açılmayı hedefleyen 100'ü aşkın Türk teknoloji girişimi, Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında Las Vegas, Lizbon, Helsinki ve Doha’da düzenlenen global etkinliklere götürülüyor.

Söz konusu çağrı kapsamında seçilen 23 Türk teknoloji girişimi 13-16 Kasım 2023 tarihleri arasında Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji konferansı Web Summit’e katılarak ürünlerini tanıttı ve yatırımcılarla buluştu.

18 Türk teknoloji girişimi ise 30 Kasım-1 Aralık 2023 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki kentinde gerçekleştirilen Slush etkinliğine katılarak uluslararası girişimlerle yarıştı ve girişim sermayesi fonları ile buluşma imkanı elde etti.

Türk teknoloji girişimcileri 26-29 Şubat tarihleri arasında da Katar’ın Doha kentinde ilk defa düzenlenecek Web Summit Qatar’a katılım sağlayacak.